System rowów i niecek do odprowadzania wód powierzchniowych

By

Rowy umożliwiają przechwytywanie, infiltrację i odprowadzanie spływu powierzchniowego bez powodowania uszkodzeń. Powinny one być odpowiednio zaprojektowane (wymiarowane) dla przyjętego okresu powtarzalności przepływu, spełniać wymagania funkcjonalne oraz powinny być regularnie kontrolowane i utrzymywane. Rowy na gruntach ornych są zwykle proponowane w tych obszarach, na których możliwości budowy niecek są ograniczone. W obszarach miejskich rowy stanowią część…

Małe zbiorniki retencyjne

By

Zbiorniki retencyjne mogą być klasyfikowane m.in. według pojemności, przy czym klasyfikacja w poszczególnych krajach różni się (np. w Czechach <2 000 000 m³, a w Niemczech poniżej 100 000 m³). W zarządzaniu ryzykiem opadu nawalnego szczególne znaczenie mają małe zbiorniki na mniejszych ciekach wodnych. Mogą chronić obiekty na obszarach ryzyka przed negatywnymi skutkami powodzi po…

Uwzględnianie działań w nieformalnych instrumentach planowania

By

Działanie to obejmuje wszystkie rodzaje nieformalnych dokumentów planowania dotyczące poprawy zarządzania obszarami, w celu przeciwdziałania niebezpiecznym zjawiskom erozji gleby i spływu powierzchniowego na obszarach ryzyka lub zmniejszania ich skutków (np. koncepcje retencji, miejskie koncepcje adaptacji do zmiany klimatu). Celem wszystkich uregulowań jest określenie kierunków działania na rzecz zmniejszenia ryzyka.

Wizualizacja i wyjaśnianie specyficznych sytuacji ryzyka na danym obszarze

By

Wizualizacja na danym obszarze konkretnych zagrożeń i występującego ryzyka (np. na mapach, na plakatach umieszczonych w danych miejscach itp.) jest skutecznym sposobem zwiększania świadomośći osób zainteresowanych i instytucji, których dane dotyczą, Mapy pokazują specyfikę zagrożenia i ryzyka w danym miejscu, mogą np. zostać udostępnione społeczności w portalu internetowym. Niezbędne są łatwo dostępne wskazówki dla użytkownika,…