Prekogranična suradnja

By

Za upravljanje fluvijalnim poplavama postoje procjena prekograničnih rizika, priopćavanje hidroloških prognoza, usklađivanje tehničkih normi, prekogranična suradnja na planiranju postupanja u izvanrednim situacijama i razmatranje prekograničnog utjecaja projekata. Može se poboljšati suradnja na upravljanju rizicima od obilnih oborina.

Razvoj i provedba učinkovitih planova postupanja u izvanrednim situacijama, njihovo ažuriranje

By

Učinkoviti i povremeno ažurirani planovi postupanja u izvanrednim situacijama za slučaj poplava izazvanih obilnim oborinama pomažu jedinicama civilne zaštite da dobiju brz uvid u mjere koje treba poduzeti kao i o određivanju prioriteta mjera. Važan su dio planiranja postupanja u slučaju katastrofa i moraju ih uspostaviti odgovorne institucije (npr. u Njemačkoj i Austriji: općine; prema…

Uspostava i rad sustava monitoringa i prognostičkih modela

By

Kontinuirano i dugotrajno opažanje prirodnih pojava povećava mogućnost njihovog predviđanja, procjenjivanja opasnih pojava i planiranja učinkovitog protudjelovanja. Monitoring te modele i sustave prognoziranja i upozoravanja obično uspostavljaju i provode nacionalne institucije. One osiguravaju kontinuirano prikupljanje, pružanje i kontrolu kvalitete podataka, kao i daljnji razvoj u skladu sa stanjem istraživanja. Međutim, lokalnim ili regionalnim opažanjem i…

Dokumentiranje pojava i šteta; analiza pojava

By

Sve pojave pluvijalnih poplava sa štetom treba dokumentirati i analizirati po pitanju uzroka i utjecaja. Mjera uključuje procjenu zgrada i infrastrukture po pitanju njihove iskoristivosti (npr. prometne rute, opskrba vodom, odvodnja otpadnih voda). Prikupljeni podaci su temelj za zahtjeve za nadoknadu štete od osiguranja ili javnih fondova za pomoć u katastrofama (ako su dostupni). Štoviše,…