Przepusty – odpowiednie konstrukcja hydrauliczna

By

W przypadku powodzi bezpieczne odwodnienie dotknietego nią terenu zależy często od stanu przepustów i mostków. Obiekty te są często blokowane przez osady, powodując w ten sposób lokalne podtopienia. Często również sam obiekt jest uszkodzony, a przez to przerwany jest szlak komunikacyjny. Bardzo ważne jest odpowiednie ukształtowanie pod wzgledem przepustowości i zabezpieczenia przed zablokowaniem. Działanie to…

Małe zbiorniki retencyjne

By

Zbiorniki retencyjne mogą być klasyfikowane m.in. według pojemności, przy czym klasyfikacja w poszczególnych krajach różni się (np. w Czechach <2 000 000 m³, a w Niemczech poniżej 100 000 m³). W zarządzaniu ryzykiem opadu nawalnego szczególne znaczenie mają małe zbiorniki na mniejszych ciekach wodnych. Mogą chronić obiekty na obszarach ryzyka przed negatywnymi skutkami powodzi po…

Opracowywanie i realizacja skutecznych planów reagowania kryzysowego

By

Efektywne i regularnie aktualizowane plany odparcia zagrożeń na wypadek akcji powodziowej w przypadku opadu nawalnego pomagają jednostkom obrony cywilnej w uzyskaniu szybkiego rozeznania w działaniach, jakie należy wykonać, jak też w ich priorytetyzacji. Stanowią one część składową planów obrony cywilnej i muszą byc opracowywane przez właściwe instytucje (np. w Niemczech i Austrii: gminy, ewentualnie też…

Studnie chłonne

By

Studnie chłonne są to komory podziemne pochłaniające i gromadzące wodę powierzchniową/deszczową i pozwalające na wnikanie jej do gleby. Mają one zazwyczaj kształt kwadratowy lub kolisty; są wypełnione rumowiskiem, albo są murowane, wykonane z prefabrykowanych kręgów betonowych lub polietylenowych/perforowanych struktur warstwowych i otoczone porowatym materiałem wypełniającym. Mogą być budowane w wielu kształtach i często mogą być…