Plava i zelena infrastruktura

By

Sve vrste plave i zelene infrastrukture na naseljenim područjima (rijeke, riječne doline, akumulacije, prirodne i umjetne močvare, parkovi, trgovi, voćnjaci, vrtovi, zakupljena poljoprivredna zemljišta, zeleni ulični pojasevi, travnjaci i dr.) smanjuju otjecanje i povećavaju retencijski kapacitet. Očuvanje postojećih elemenata i stvaranje novih elemenata je doprinos upravljanju rizicima od obilnih oborina i ima velik broj dodatnih…

Provedba i korištenje sustava ranog upozoravanja, uključujući prikupljanje i procjenu dopunskih informacija

By

Sustavi ranog upozoravanja na poplave – ako postoje za određeno područje – pružaju informacije koje omogućuju aktiviranje postupanja u izvanrednim situacijama (npr. uspostavljanje zapovjedne jedinice, opažanje područja pod rizikom) prije same pojave i prije nego što nastane šteta. Međutim, smanjivanje gubitaka je moguće jedino ako se informacije s ranim upozorenjem točno protumače i procijene, ako…

Upravljanje oborinskim vodama u decentraliziranim sustavima

By

Ova skupina mjera uključuje linijske i zračne propusne elemente, brazde, spremnike kišnice, krovove prekrivene vegatacijom i uzgoj vegetacije za decentralizirano upravljanje oborinskom vodom s ciljem boljeg procjeđivanja i evaporacije na naseljenim područjima. Korištena u kompleksu, može znatno smanjiti ne samo ukupni volumen površinske vode, već i brzinu površinskog otjecanja. Ova mjera ima velik broj koristi…

Koncepti i planovi po slivnim područjima; suradnja među općinama

By

Promjene u korištenju i pokrovu zemljišta kao i intenziviranje ili ekstenziviranje korištenja zemljišta mijenjaju hidrološki sustav i imaju potencijalno velike utjecaje na plavljenje na niže smještenim područjima. Pri planiranju u obzir treba uzeti uzvodnu i nizvodnu povezanost, interakcije i učinke djelovanja, naročito kad se javljaju problemi na naseljenim područjima. Za planske pristupe koji obuhvaćaju čitava…

Povećavanje retencijskog kapaciteta postojećih kanala i poplavnih područja njihovom revitalizacijom

By

Mjere se sastoje od terenskih modifikacija kanala i poplavnog područja kako bi se povećala njihova sposobnost da uspore otjecanje i da se stvore indundacijske zone kako bi se smanjile potencijalne posljedice površinskog otjecanja. One mogu uključivati individualne modifikacije koje se općenito nazivaju “revitalizacijom”. Konkretno, modifikacija toka kanala, grananje tokova, stabilizacija korita, revitalizacija mrtvih rukavaca, prateća…

Uređivanje bujičnih potoka i slivnika

By

Ova se mjera obično provodi u obliku skupa ustava u smjeru okomitom na smjer vodotoka. Cilj mjere je modificirati procese erozije i nakupljanja u bujičnim potocima kroz zadržavanje vode i erodiranog materijala, npr. kad su ugrožena naseljena područja. Njezin se učinak povećava kad je se koristi zajedno s ostalim mjerama na slivu. Materijal korišten za…