Deszczowe / burzowe ogrody, komórki bioretencyjne

By

Ogrody deszczowe to niewielkie ogrody obsadzone odpowiednia roślinnością, służące do gromadzenia i infiltracji wody opadowej. Zazwyczaj stosuje się je na poziomie nieruchomości i blisko budynków, na przykład w celu magazynowania i infiltracji deszczu z odwodnienia dachu. W ogrodach wykorzystywanych jest szereg komponentów, które są zazwyczaj stosowane w kształtowaniu ogrodu. Pod warstwą roślinności znajduje się podłoże…

Podwyższony parter (kondygnacja przyziemna)

By

Poziom parteru nowych budynków można zbudować w taki sposób, aby położenie najniższej kondygnacji był wyższy niż oczekiwany poziom powodzi. Aby to osiągnąć, dostępne są następujące metody (między innymi): 1. budowanie na solidnych blokach fundamentowych/ konstrukcja cokołowa 2. wznoszenie budynku na palach/filarach 3. budowanie na zasypanych fundamentach. We wszystkich tych formach architektonicznych przyjęte jest, że z…

Systemy barier przeciwpowodziowych

By

Systemy barierowe składają się z mocowań bocznych z prowadnicami (wsporniki kątowe, montowane np. obok drzwi wejściowych) oraz ścianek zaporowych, które są wkładane do tych prowadnic. W razie potrzeby można tego dokonać bardzo szybko. Ścianki zaporowe muszą mieć dolną uszczelkę. Przydatność tego działania jest ograniczona przy zmniejszaniu ryzyka w przypadku silnych opadów nawalnych, ponieważ występują one…

Podwyższone świetliki i wejścia do piwnic

By

Odpowiednie otwory budynków można zabezpieczyć przed dostawaniem się wody poprzez zamontowanie podestów schodowych lub podniesionych świetlików. W zależnosci od położenia terenu i wielkości ryzyka, krawędź świetlików w budynkach winna być umieszczona 15 – 30 cm powyżej poziomu gruntu. W przypadku wejść do piwnic zaleca się wykonanie dodatkowego zadaszenia.