Przegrody konsolidacyjne

By

Przegrody służą, jako bariery na potokach i rowach o szybkim nurcie lub też na ścieżkach spływu, które zazwyczaj nie odprowadzają wody. Mogą one być wykonywane w formie progu lub stopnia. Działanie to redukuje spadek podłużny, służy spiętrzaniu wód powierzchniowych i zmniejsza prędkość odpływającej wody w przypadku zdarzeń opadu nawalnego. Powinny one być wykonywane w przypadku…

Małe groble i doły (bruzdowanie)

By

Bruzdowanie wałów/grobli (zwane również wiązaniem redlin lub tępieniem bruzd) to formowanie się małych ziemnych wałów na bruzdach, np. przy uprawie ziemniaków. Podobną techniką jest dołowanie gleby – tworzenie małych wgłębień w ściśle rozmieszczonych odstępach. Takie techniki utrzymują wodę deszczową na miejscu, dopóki nie infiltruje do gleby.

Miedze

By

Miedze to pasy nieuprawianej ziemi, które oddzielają od siebie pola uprawne. Jeśli przebiegają wzdłuż poziomic, mogą spowalniać spływ powierzchniowy i zwiększać infiltrację. Największa efektywność jest osiągana w połączeniu z pasem infiltracyjnym położonym powyżej i bruzdą znajdującą się poniżej miedzy. Wdrożenie tego działania jest zalecane, jeżeli inne rodzaje działań strukturalnych są nieskuteczne lub nie mogą być…

Małe wały/groble poprzeczne

By

Małe groble/wały wykonywane są w celu skrócenia długości skarp, a tym samym spowolnienia spływu powierzchniowego i zmniejszenia erozji gleby na gruntach ornych. Przyczyniają się one także do infiltracji wody do gleby. Muszą one być wykonywane równolegle do stoku ze spadkiem zerowym w kierunku wzdłużnym. Zarówno powierzchnia przed wałem, jak również jego wysokość muszą odpowiadać potrzebom…