Narzędzie działania redukujące ryzyko
POPRAW WCZESNE OSTRZEGANIE
«Głównym celem Systemu Wczesnego Ostrzegania jest wzmocnienie pozycji jednostek i społeczności (…), umożliwiając im terminowe podjęcie odpowiednich działań w celu ograniczenia możliwości (…) utraty życia, uszkodzenia mienia i zniszczenia środowiska, a także utraty źródeł utrzymania.»
UCAR 2010: 1-6
Co można tutaj znaleźć?
Systemy wczesnego ostrzegania o ulewnych deszczach zwiększają przygotowanie na wypadek powodzi i mogą prowadzić do znacznego ograniczenia szkód w przypadku wystąpienia ulewy i powodzi. Władze lokalne są nie tylko odbiorcami informacji dotyczących wczesnego ostrzegania na temat ulewnych deszczy lub powodzi, ale także są odpowiedzialne za ich dalsze przekazywanie.
Dla gmin zawarto tutaj informacje dotyczące poprawy aktualnych zdolności do interpretacji, oceny i rozpowszechniania informacji na potrzeby wczesnego ostrzegania.
Dla osób prywatnych przedstawiono szereg przydatnych porad dotyczących odbioru ostrzeżeń i podejmowania terminowych i odpowiednich działań. Można tutaj znaleźć również omówienie istniejących systemów wczesnego ostrzegania w Europie Środkowej, a także poznać nasze historie dotyczące działań praktycznych.
Na czym polega wczesne ostrzeganie i w jaki sposób może przyczynić się do ograniczenia ryzyka?
Informacje w ramach wczesnego ostrzegania to znormalizowane wiadomości (znaki, słowa, dźwięk lub obrazy) służące do powiadamiania o zbliżającym się niebezpieczeństwie, np. na skutek zagrożeń naturalnych. Informacje w ramach wczesnego ostrzegania o ulewnych opadach deszczu, jak sama nazwa wskazuje, dotyczą zagrożenia naturalnego, jakim są „ulewne deszcze”. Informacje są przekazywane przez władze wyższego szczebla, instytucje regionalne lub krajowe.
Jednak same informacje w ramach wczesnego ostrzegania nie wystarczą, aby zagrożenie nie przerodziło się w katastrofę. Potrzebne są całe SYSTEMY WCZESNEGO OSTRZEGANIA, aby umożliwić zagrożonym osobom, społecznościom i organizacjom przygotowanie i podjęcie odpowiednich działań zarówno z wyprzedzeniem, jak i w trakcie napierających niebezpiecznych zjawisk.
- Gminy
- Osoby prywatne
W ramach systemu wczesnego ostrzegania do najważniejszych zadań lokalnych władz administracyjnych lub właściwych organów należy:
- Zbudowanie wystarczających zdolności do reagowania na danym obszarze,
- Zwiększenie zdolności zagrożonych osób oraz innych lokalnych podmiotów o kluczowym znaczeniu do odbioru i analizy otrzymywanych ostrzeżeń oraz podejmowania stosownych działań następczych,
- Usprawnienie lub uzupełnienie istniejących systemów wczesnego ostrzegania o dane lokalne,
- Usprawnienie istniejących systemów wczesnego ostrzegania, przekazując informacje zwrotne twórcom systemów.
W większości państw Europy Środkowej pracownicy organów administracji na szczeblu gminnym odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu systemów wczesnego ostrzegania o ulewnych opadach deszczu. Stanowią dynamiczne ogniwo łączące przychodzące informacje w ramach wczesnego ostrzegania z działaniami na szczeblu lokalnym (m.in. podczas mobilizacji działań w ramach zarządzania kryzysowego). Muszą oni potrafić pozyskać i zinterpretować informacje ostrzegawcze oraz zorganizować ich rozpowszechnianie oraz podjęcie odpowiednich działań ze stosownym wyprzedzeniem.
Osoby prywatne są odbiorcami i użytkownikami docelowymi informacji w ramach wczesnego ostrzegania. Muszą one:
- Mieć świadomość zagrożenia naturalnego, jakim są ulewne opady deszczu, a także znać ciążące na nich ryzyko, zależne nie tylko od samych opadów, ale także od uwarunkowań lokalnych oraz podatności własnej oraz ich rodzin.
- Zachować czujność i wykorzystywać informacje przekazywane w ramach wczesnego ostrzegania przez właściwe organy.
- Wypracować zdolności w zakresie odbioru i analizy informacji przekazywanych w ramach wczesnego ostrzegania oraz podejmowania stosownych działań następczych.
Jak można uzyskać informacje w ramach wczesnego ostrzegania?
W Europie Środkowej informacje w ramach wczesnego ostrzegania można uzyskać z różnych źródeł. Systemami wczesnego ostrzegania zarządzają instytucje na różnych szczeblach, od kontynentalnego po szczebel regionalny lub poziom lokalnej społeczności. Większość systemów wczesnego ostrzegania jest dostępna online za pośrednictwem stron internetowych lub specjalnych aplikacji przeznaczonych do użytku na urządzeniach mobilnych. Dostęp do systemów wczesnego ostrzegania mogą mieć również obywatele i osoby prywatne, lecz nie wszyscy operatorzy zapewniają publiczny dostęp do wydawanych ostrzeżeń.
- Gminy
- Osoby prywatne
Należy zadbać o możliwość wykorzystywania funkcjonujących już systemów wczesnego ostrzegania. W naszym omówieniu systemów wczesnego ostrzegania w podziale na poszczególne kraje przedstawiono różne możliwości w zakresie otwartego dostępu do informacji.
W zależności od miejscowego ryzyka oraz dostępności informacji w ramach wczesnego ostrzegania przydatne może być również dokonanie dodatkowych inwestycji w lokalne monitorowanie oraz obserwacje. Jednak samo lokalne monitorowanie nie zastąpi informacji przekazywanych w ramach wczesnego ostrzegania przez właściwe organy. Dostarczy jedynie informacji uzupełniających.
Należy zadbać o przygotowania z wyprzedzeniem: przez instalację aplikacji przeznaczonych do gromadzenia oficjalnych powiadomień ostrzegawczych i ostrzeżeń pogodowych lub rejestrację w systemach masowego powiadamiania można zmienić swój smartfon w system wczesnego ostrzegania, personalizując ustawienia stosownie do rodzaju sytuacji nadzwyczajnej, obszaru itd. Niektóre aplikacje dostarczają także zalecenia dotyczące możliwych działań lub umożliwiają wymianę informacji i koordynację działań z innymi osobami. W poniższym omówieniu aplikacji służących do wczesnego ostrzegania przedstawiono kilka możliwości dotyczących Niemiec, Austrii oraz Czech.
Ponadto warto dodać do ulubionych przydatne strony internetowe oferujące prognozy pogody, ostrzeżenia powodziowe, informacje lokalne na temat stanu rzek. W omówieniu systemów wczesnego ostrzegania w podziale na poszczególne kraje przedstawiono różne możliwości w zakresie otwartego dostępu do informacji.
Jak należy interpretować informacje w ramach wczesnego ostrzegania?
Problem ulewnych deszczy obejmuje także problem istnienia wielu niewiadomych. Wynika to z faktu, że ulewne deszcze bardzo trudno jest przewidzieć, czas sporządzenia prognozy jest niezwykle krótki i istnieje wysokie prawdopodobieństwo błędów prognozowania w odniesieniu do przestrzennego występowania zdarzeń lub momentu ich wystąpienia. Prognozy nadal są jednak przydatne, ponieważ dostarczają orientacyjnych informacji, również na potrzeby podjęcia stosownych środków w ramach zarządzania kryzysowego.
- Gminy
- Osoby prywatne
Osoby odpowiedzialne na szczeblu gminnym muszą rozumieć otrzymywane informacje w ramach wczesnego ostrzegania, aby móc je właściwie zinterpretować i zdecydować o podjęciu stosownych środków. W razie potrzeby eksperci ds. wczesnego ostrzegania mogą zorganizować wymianę wiedzy z kluczowymi osobami w ramach władz gminnych lub zorganizować dla nich szkolenie; dla odpowiedniego planowania zastępczych działań na szczeblu gminnym warto zadbać o stały dyżur kompetentnej osoby odpowiedzialnej za wczesne ostrzeganie. Źródła wiedzy obejmują:
- Informacje i szkolenia prowadzone przez operatorów systemów wczesnego ostrzegania w odniesieniu do interpretacji i oceny informacji przekazywanych w ramach wczesnego ostrzegania;
- Informacje dostarczane przez bardziej niezależne źródła, w tym uzyskane z materiałów instruktażowych lub bezpłatnych szkoleń internetowych, np. z inicjatywy konsorcjów wchodzących w skład europejskiego systemu informowania o powodziach (EFAS).
Podczas dalszego rozpowszechniania informacji przekazywanych w ramach wczesnego ostrzegania należy informować o poziomie niepewności w znormalizowany i zrozumiały sposób.
Należy wiedzieć, co robić w przypadku otrzymania ostrzeżenia!
Należy zaznajomić się z informacjami przedstawionymi na stronach internetowych oraz w aplikacjach. Istnieje ograniczona możliwość przewidzenia biegu zdarzeń. Zostało to już wyjaśnione w odpowiednich materiałach i należy wziąć to pod uwagę. Ponadto ostrzeżenia często są związane z wytycznymi dotyczącymi działań.
Można również skontaktować się z władzami gminnymi, aby dowiedzieć się więcej na temat lokalnych alertów wydawanych w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej, uzyskać materiały informacyjne lub nawet zapisać się na szkolenie dotyczące lepszego przygotowania na wypadek wystąpienia powodzi lub innych klęsk żywiołowych.
Jak przygotować rozpowszechnianie informacji w ramach wczesnego ostrzegania wśród kluczowych zainteresowanych stron oraz zapewnić podjęcie właściwych działań?
Przekucie informacji przekazanych w ramach wczesnego ostrzegania na odpowiednie działania wymaga umiejętności, doświadczenia, a także zrozumienia mocnych i słabych stron wykorzystywanego systemu wczesnego ostrzegania.
- Gminy
- Osoby prywatne
W czasach braku zdarzeń powodziowych należy podjąć następujące środki ostrożności:
- Upewnić się co do jasnego podziału obowiązków. Kto ma interpretować ostrzeżenia, rozpowszechniać je wśród dalszych odbiorców i uruchamiać alarm w razie konieczności? Może być wymagane potwierdzenie odbioru informacji.
- Przed przystąpieniem do rozpowszechniania informacji w ramach wczesnego ostrzegania wśród odbiorców należy sprecyzować obowiązujące ramy prawne.
- Należy stworzyć wiele kanałów komunikacyjnych i zapewnić spójność języka używanego w ich ramach do przekazywania ostrzeżeń.
- Należy zadbać o to, aby wydawane ostrzeżenia były jasne i zrozumiałe.
- Odbiorców/społeczność należy przeszkolić w zakresie sposobu rozpowszechniania ostrzeżeń, ich interpretacji oraz niezbędnej reakcji. Należy jasno informować o czynnościach priorytetowych i ograniczeniach działań podejmowanych w ramach reagowania na sytuację nadzwyczajną.
- Należy wypróbować cały system i zorganizować ćwiczenia z lokalną społecznością co najmniej raz w roku.
W czasach braku zdarzeń powodziowych należy opracować i rozpowszechnić wśród obywateli dalsze zalecenia dotyczące działań. Należy upewnić się, że zalecenia te będą ukierunkowane na zabezpieczenie mienia prywatnego oraz ochronę przeciwpowodziową ludności. W odniesieniu do ulewnych deszczy zawsze należy podkreślać dwa kluczowe aspekty:
- Ulewne deszcze mogą wystąpić wszędzie i spodziewane jest ich częstsze i bardziej nasilone występowanie.
- Istnieje bardzo ograniczona możliwość przewidywania obfitych opadów konwekcyjnych, a prognozy nie gwarantują całkowitej pewności.
Poniższe informacje zostały pozyskane i wdrożone głównie za pośrednictwem oficjalnych służb informowania o zjawiskach powodziowych brytyjskiego rządu. Należy odszukać również informacje udostępnione przez władze danego kraju na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym lub lokalnym, w danym języku, dotyczące zarządzania powodziowego lub zarządzania ulewnymi deszczami na danym obszarze.
- Nie czekaj z przygotowaniami na wystąpienie opadów deszczu – wtedy nie będzie już na to czasu!
- Dowiedz się, czy możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie.
- Zapisz się na listę osób otrzymujących ostrzeżenia.
- Poznaj sposoby odłączenia dopływu gazu, energii elektrycznej oraz wody w domu.
- Zwróć się do władz gminnych o porady dotyczące ochrony przeciwpowodziowej oraz opracuj własny plan działania na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej.
- Uzyskaj odpowiednie pozwolenia przed przystąpieniem do budowy, zapobiegaj szkodom w swoim domu oraz mieniu przez zastosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej.
- Zabezpiecz swoją nieruchomość za pomocą zaawansowanych środków – przejrzyj nasz katalog działań, aby uzyskać więcej informacji.
- Zawsze zgłaszaj niedrożne rowy, mokradła i kanały władzom gminnym.
- Sprawdź swoją polisę ubezpieczeniową – upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie w celu ochrony domu lub firmy. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie budynku i jego zawartości, sprawdź, czy uwzględnia ono szkody wywołane powodzią. Ubezpieczenie od naturalnego zagrożenia obejmujące szkody wywołane ulewnymi deszczami uwzględnia wszelkie mienie w ramach danego mieszkania lub domu.
- Skontaktuj się z lokalnymi grupami przeciwpowodziowymi w mediach społecznościowych oraz ze swoją społecznością lokalną, aby poznać możliwości w zakresie wolontariatu – na Twoim obszarze mogą działać osoby odpowiedzialne za nadzór przeciwpowodziowy. Są to wolontariusze, którzy np. monitorują dany obszar i informują jego mieszkańców w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia podtopienia; można również zdecydować się na wolontariat w ramach straży pożarnej lub służb ratownictwa wodnego.
Omówienie systemów wczesnego ostrzegania
Systemy wczesnego ostrzegania wykorzystują solidne i niezawodne wyposażenie infrastruktury komunikacyjnej działające przez całą dobę i wykorzystujące wiele kanałów komunikacyjnych. Niektóre systemy wczesnego ostrzegania uwzględniają scenariusze zakładające wystąpienie wielu rodzajów zagrożeń. Systemy wczesnego ostrzegania na temat ulewnych deszczy i powodzi wywołanych deszczami wykorzystują dane meteorologiczne lub hydrologiczne bądź ich połączenie. Poniżej wskazano poszczególnych operatorów z Europy Środkowej odpowiedzialnych za systemy wczesnego ostrzegania:
Systemy ostrzegania o trudnych warunkach meteorologicznych:
… wykorzystują dane meteorologiczne, zapewniają najistotniejsze informacje niezbędne do przygotowania na skrajne warunki pogodowe.
Nazwa | ISOK – Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami |
URL | |
Rodzaj | System ostrzegania przed zagrożeniami meteorologicznymi i ekstremalnymi warunkami pogodowymi |
Operator i zasięg przestrzenny | Konsorcjum polskich instytucji, w tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | ISOK stanowi kompleksowe, zaawansowane narzędzie analizy i ostrzegania przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi i hydrologicznymi. Jednym z bardzo istotnych elementów struktury ISOK jest Hydroportal, na którym publikowany jest szeroki zakres informacji dotyczących zagrożeń będących skutkiem uwarunkowań meteorologicznych i hydrologicznych. Hydroportal obejmuje m.in. ostrzeżenia wydawane przez IMGW-PIB, mapy zagrożeń meteorologicznych, mapy ryzyka powodziowego, mapy zagrożenia powodziowego. Mapa zagrożeń meteorologicznych dostarcza dwa rodzaje map: (i) mapy klimatologiczne – zmienność przestrzenna ekstremalnych zjawisk pogodowych występujących w ostatnich dziesięcioleciach, oraz (ii) mapy operacyjne/prognostyczne – przedstawiające obszary, na których przewiduje się aktualnie wystąpienie tych zjawisk. Operacyjne (prognostyczne) mapy zagrożeń dostarczają społeczeństwu wczesnych informacji na temat możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Operacyjne mapy zagrożeń meteorologicznych są generowane automatycznie w systemie i zapewniają prognozy na najbliższych 12, 24 i 48 godz. z zastosowaniem rozdzielczości przestrzennej modelu na siatce ok. 7,7 km (obecnie). Ostrzeżenia wydawane przez IMGW-PIB dostarczają istotne informacje na temat trudnych warunków pogodowych w oparciu o kryteria określone dla poszczególnych poziomów ostrzeżeń (średni, wysoki, bardzo wysoki). Ostrzeżenia meteorologiczne to specjalny rodzaj prognoz pogody ukierunkowanych wyłącznie na samo zjawisko, jego intensywność oraz wpływ skutkujący powstaniem sytuacji niebezpiecznej. Wydanie ostrzeżenia oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest bardzo wysokie, a jego intensywność stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa lub życia ludzi oraz spowoduje szkody materialne. Wydanie ostrzeżenia meteorologicznego zapewnia kluczowe informacje dla służb odpowiedzialnych za zarządzanie sytuacją nadzwyczajną. Gdy otrzymują one takie ostrzeżenie, podejmują dodatkowe środki w celu ochrony ludzkiego zdrowia i życia oraz zabezpieczenia mienia. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | ISOK jest ważnym elementem wspierającym zarządzanie kryzysowe w Polsce i platformą informacyjną dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę obszarów zagrożonych powodzią. Ostrzeżenia i mapy zagrożeń meteorologicznych są dostępne dla wszystkich bez konieczności zalogowania. Użytkownicy, którzy zarejestrują się w aplikacji mobilnej systemu ISOK, otrzymują ostrzeżenia o zagrożeniach i innych niebezpieczeństwach związanych ze zjawiskami naturalnymi. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują ostrzeżenia w formie wiadomości tekstowych (SMS) lub wiadomości e-mail wyłącznie w odniesieniu do określonego obszaru wybranego przez użytkownika. |
Wyprzedzenie | Kolejne 12, 24 i 48 godz. (operacyjne mapy zagrożeń meteorologicznych). Ostrzeżenia, np. dotyczące burz lub burz z piorunami, są zwykle wydawane z 2 do 3 godz. wyprzedzeniem. |
Cykl aktualizacji | 12 godzin (operacyjne mapy zagrożeń meteorologicznych). W zależności od warunków pogodowych ostrzeżenia są modyfikowane i aktualizowane w dowolnym czasie, w miarę dostępności najbardziej aktualnych danych i informacji. |
Nazwa | Meteoalarm |
URL | |
Rodzaj | Systemy ostrzegania o trudnych warunkach meteorologicznych |
Operator i zasięg przestrzenny | EUMETNET, Sieć Europejskich Służb Meteorologicznych, Europa |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Na stronie internetowej zebrane są wszelkie istotne informacje dotyczące trudnych warunków pogodowych, pochodzące od oficjalnych państwowych służb meteorologicznych na szczeblu krajowym w Europie. Dostępne są wszelkiego rodzaju ostrzeżenia na temat ulewnych opadów deszczu stwarzających ryzyko podtopień, gwałtownych burz, porywistego wiatru, upałów, pożarów lasów, mgły, opadów śniegu lub lodowatych burz śnieżnych, lawin lub wezbrania wód w strefach przybrzeżnych. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Wystarczy rzucić okiem, aby zobaczyć ogólną mapę przedstawiającą możliwe obszary zagrożeń pogodowych na terenie Europy. Kolory zastosowane na mapach zamieszczonych na stronie internetowej wskazują stopień zagrożenia oraz jego możliwy wpływ w czteropoziomowej skali (zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony). Na mapie Europy każde uczestniczące państwo jest oznaczone kolorem zgodnym z najwyższym kolorem przypisanym bieżącemu ostrzeżeniu. Po kliknięciu na dane państwo otwiera się strona zawierająca krajowe i regionalne ostrzeżenia. Ponadto kanał RSS umożliwia subskrypcję oraz personalizację przepływu informacji.
|
Wyprzedzenie | 2 dni |
Cykl aktualizacji | 20 minut |
Nazwa | INCA |
URL | |
Rodzaj | Analizy, nowcasting, prognozy |
Operator i zasięg przestrzenny | Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik), Austria |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | W ramach prognoz typu nowcasting w systemie INCA uwzględniane są trzy główne źródła danych, optymalnie zestawione ze sobą przy wykorzystaniu metod statystycznych:
|
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | System INCA jest dostępny jako narzędzie do wyświetlania map dotyczących opadów deszczu, burz, temperatury, wiatru, zachmurzenia oraz opadów śniegu. Bezpłatna ogólnodostępna wersja Bezpłatna wersja dla służb odpowiedzialnych za reagowanie na sytuacje nadzwyczajne Wersja komercyjna |
Wyprzedzenie | 6 godzin (limit prognoz typu nowcasting) |
Cykl aktualizacji | 5-60 minut, w zależności od parametru |
Nazwa | RAPID INCA |
URL | URL spersonalizowany dla klienta |
Rodzaj | Analizy, nowcasting, prognozy |
Operator i zasięg przestrzenny | Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik), Austria |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | System RAPID INCA umożliwia prognozowanie ulewnych deszczy na niewielkich zlewniach. W przypadku prognoz opadów w wysokiej rozdzielczości czasowej i przestrzennej wykorzystywane są bieżące dane pomiarowe ze stacji pogodowych oraz radaru meteorologicznego. Dzięki systemowi RAPID INCA bieżący rozkład opadów jest określany co 5 minut. Na podstawie aktualnego rozkładu opadów obliczane są potencjalne ścieżki komórek burzowych i opracowywana jest prognoza na okres 1 godziny. System stosuje rozdzielczość przestrzenną na siatce 1 km. Dla wybranych/mniejszych obszarów wskazywane jest również ostrzeżenie dotyczące ulewnych deszczy w oparciu o ustaloną wartość graniczną. Jeżeli prognozowane opady na obszarze sięgną wartości granicznej określonej dla wydania ostrzeżenia, użytkownik otrzyma ostrzeżenie oraz stosowną informację za pomocą wiadomości SMS lub e-mail. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Bezpłatna wersja dla służb odpowiedzialnych za reagowanie na sytuacje nadzwyczajne Wersja komercyjna |
Wyprzedzenie | 1 godzina |
Cykl aktualizacji | 5 minut |
Nazwa | Ostrzeżenia pogodowe DHMZ (DHMZ upozorenja) |
URL | |
Rodzaj | System ostrzegania o trudnych warunkach meteorologicznych |
Operator i zasięg przestrzenny | DHMZ – Chorwacka Służba Meteorologiczna i Hydrologiczna (Državni hidrometeorološki zavod), Republika Chorwacji |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Aire Limitée Adaptation dynamique Développement InterNational – ALADIN (3 dni, częstotl. co 3 godz., 8 km); model prognozowania numerycznego (NWP) ograniczony pod względem obszaru Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych – ECMWF IFS (10 dni, częstotl. co 3–6 godz., 25 km); globalny model NWP Wody Chorwackie otrzymują dane z DHMZ na temat prognozowanych opadów za pośrednictwem modelu ALADINHR4. Obejmuje on prognozowane opady (deszcz, śnieg, opady ogółem), temperaturę, wilgotność, wiatr i zachmurzenie na siatce 4×4 km i udostępnia informacje z 72-godzinnym wyprzedzeniem. Format pliku: ASCII. Ponadto dane z globalnego modelu ECMWF również są otrzymywane za pośrednictwem DHMZ (te same parametry). |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) |
Otwarta licencja: ostrzeżenia są przedstawiane na mapie oraz za pomocą symboli, zob.: https://meteo.hr/naslovnica-upozorenja.php?tab=upozorenja Raporty informacyjne są dostępne dla 14 obszarów.
|
Wyprzedzenie | 72 godziny |
Cykl aktualizacji | 1 godz. dziennie, w zależności od rodzaju prezentacji danych |
Nazwa | Służba przewidywania powodzi oraz ostrzegania o ich występowaniu (Hlásná a předpovědní povodňová služba) |
URL | http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html |
Rodzaj | Zintegrowany system usług ostrzegawczych |
Operator i zasięg przestrzenny | Czeski Instytut Hydrometeorologiczny(Český hydrometeorologický ústav), Czechy |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Służba ostrzegawcza CHMI wchodzi w skład Czeskiego Zintegrowanego Systemu Ratowniczego dostarczającego ostrzeżenia na terytorium Czech w odniesieniu do zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych. Na potrzeby informacji dotyczących zrzutu wody oraz prognozowania powodzi CHMI wykorzystuje:
Prognozy powodziowe oparte na wodowskazach wykorzystują sumę pomiarów i prognoz opadów przy zastosowaniu tzw. podejścia hydrogramu jednostkowego. Metoda ta jest skupiona na funkcjonalnym związku opadów i spływu powierzchniowego w oparciu o przeszłe zdarzenia i może być stosowana do niewielkich zlewni. Następnie opracowane w ten sposób prognozy są klasyfikowane pod względem statystyki zrzutu (np. zrzut z założeniem okresu nawrotu co 1 rok HQ1), aby uwzględnić możliwe niewiadome. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Informacje ostrzegawcze są prezentowane na specjalnej stronie internetowej CHMI. W odniesieniu do powodzi istnieje specjalna strona internetowa CHMI dostarczająca nie tylko ostrzeżenia, ale również inne powiązane informacje. Strona służby przewidywania powodzi zawiera streszczenie opisowych i faktycznych informacji ze stacji wodowskazowych prognoz hydrologicznych ze stacji prognozowania oraz innych informacji meteorologicznych i hydrologicznych. Wytyczne dotyczące gwałtownych powodzi (Indikátor přívalových povodní) stanowią integralny element działalności Służby przewidywania powodzi oraz ostrzegania o ich występowaniu. Wskazują szacunkowe dane dotyczące bieżącego nasycenia gleby, stosując proces uwzględniający poprzednie opady deszczu, spływ powierzchniowy oraz ewapotranspirację. Wyniki wskazują obszary potencjalnie zagrożone opadami deszczu o określonym natężeniu. Narzędzie jest dostępne online. |
Wyprzedzenie | – |
Cykl aktualizacji | Dane hydrologiczne – 10 min, prognoza hydrologiczna – codziennie lub częściej, stosownie do potrzeb, opady – 10 min. |
Nazwa | FeWIS – System informacji pogodowych w celu ochrony obywateli (Wetterinformationssystem für den Katastrophenschutz) |
URL | |
Rodzaj | System ostrzegania o trudnych warunkach meteorologicznych, narzędzie do prognoz typu nowcasting |
Operator i zasięg przestrzenny | Niemiecka Służba Meteorologiczna (Deutscher Wetterdienst), Niemcy |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Między innymi FeWIS dostarcza informacji na temat komórek konwekcyjnych (burzowych) za pośrednictwem systemu o nazwie KONRAD. KONRAD to system DWD umożliwiający automatyczne wykrywanie, śledzenie i prognozowanie burz w oparciu o dane z radarów meteorologicznych. Zapewnia kompleksowe, rzetelne informacje na temat intensywności i kierunku przemieszczania się burzy, a także wydawanie ostrzeżeń dotyczących gradobicia, ulewnych deszczy i porywistego wiatru. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | FeWIS to platforma informacyjna o ograniczonej dostępności, przeznaczona głównie dla służb ochrony ludności (np. straży pożarnej). Za pośrednictwem FeWIS użytkownicy otrzymują bieżące informacje pogodowe, ostrzeżenia meteorologiczne i aktualne dane dotyczące opadów uzyskiwane z radarów, a także krótkotrwałe prognozy w oparciu o dane radarowe (dzięki metodzie identyfikacji i śledzenia komórek burzowych KONRAD). Ponadto FeWIS informuje także o aktualnym ryzyku występowania pożarów na terenach dzikich oraz dyspersji zanieczyszczeń w powietrzu w razie wypadku.
|
Wyprzedzenie | 2 godziny (prognozy radarowe typu nowcasting) |
Cykl aktualizacji | 5 minut |
Nazwa | Publiczny system ostrzeżeń pogodowych Węgierskiej Służby Meteorologicznej (OMSZ időjárás veszélyjelző rendszer)
|
URL | https://www.met.hu |
Rodzaj | System prognozowania pogody i ostrzegania przed zagrożeniami meteorologicznymi i ekstremalnymi warunkami pogodowymi
|
Operator i zasięg przestrzenny | OMSZ – Węgierska Krajowa Służba Meteorologiczna (Országos Meteorológiai Szolgálat), Węgry
|
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | [Źródło poniższego tekstu: Węgierska Służba Meteorologiczna (2019): „Publiczny system ostrzeżeń pogodowych Węgierskiej Służby Meteorologicznej” (pdf, 186 KB)]
Prognozy i ostrzeżenia są udostępniane w przypadku następujących zjawisk pogodowych: burza, ulewne opady deszczu, porywisty wiatr, marznący deszcz, zamieć śnieżna. Ostrzeżenia (alerty) dotyczące tych zjawisk o bardzo niewielkim zasięgu nie są wydawane!
Ogólny obszar, co do którego opracowywane są prognozy i ostrzeżenia, różni się co do wielkości, lecz najmniejszy obszar, do którego mają zastosowanie prognozy, zwykle odpowiada połowie średniego okręgu administracyjnego na Węgrzech.
|
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Informacje na temat trudnych warunków pogodowych są udostępniane w dwóch etapach.
|
Wyprzedzenie | Ostrzeżenia są zwykle wydawane z 0,5 do 3 godz. wyprzedzeniem.
|
Cykl aktualizacji | W zależności od sytuacji pogodowej po wydaniu ostrzeżenia pozostaje ono w mocy od 3 do 6, a nawet do 12 godzin. W większości przypadków po upływie tego czasu ostrzeżenia są aktualizowane lub wycofywane. Ostrzeżenie jest wynikiem prognozy, dlatego może być modyfikowane i aktualizowane w dowolnym czasie na podstawie najnowszych danych i informacji. |
Ostrzeżenia dotyczące powodzi w wyniku przekroczenia stanu brzegowego rzeki:
…łączą dane hydrologiczne z danymi dotyczącymi prognozowanych opadów deszczu.
Nazwa | Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK) |
URL | |
Rodzaj | System ostrzegania przed zagrożeniami meteorologicznymi i ekstremalnymi warunkami pogodowymi |
Operator i zasięg przestrzenny | ISOK tworzy konsorcjum polskich instytucji, w tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | ISOK stanowi kompleksowe, zaawansowane narzędzie analizy i ostrzegania przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi i hydrologicznymi (powodzie i susze). Hydroportal dostarcza m.in. ostrzeżenia hydrologiczne wydawane przez IMGW-PIB, mapy zagrożenia powodziowego, mapy ryzyka powodziowego. Ostrzeżenia wydawane przez IMGW-PIB dostarczają istotne informacje na temat trudnych warunków hydrologicznych w oparciu o kryteria określone dla poszczególnych poziomów ostrzeżeń (średni, wysoki, bardzo wysoki). Wydanie ostrzeżenia oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest bardzo wysokie, a jego intensywność stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa lub życia ludzi oraz spowoduje szkody materialne. Wydanie ostrzeżenia hydrologicznego zapewnia kluczowe informacje dla służb odpowiedzialnych za zarządzanie sytuacją nadzwyczajną. Gdy otrzymują one takie ostrzeżenie, podejmują dodatkowe środki w celu ochrony ludzkiego zdrowia i życia oraz zabezpieczenia mienia. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | ISOK jest ważnym elementem wspierającym zarządzanie kryzysowe w Polsce i platformą informacyjną dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową. Ostrzeżenia hydrologiczne są dostępne dla wszystkich bez konieczności zalogowania. Użytkownicy, którzy zarejestrują się w aplikacji mobilnej systemu ISOK, otrzymują ostrzeżenia o zagrożeniach i innych niebezpieczeństwach związanych ze zjawiskami naturalnymi. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują ostrzeżenia w formie wiadomości tekstowych (SMS) lub wiadomości e-mail wyłącznie w odniesieniu do określonego obszaru wybranego przez użytkownika. |
Wyprzedzenie | Kolejne 12, 24 i 48 godz. |
Cykl aktualizacji | 12 godzin; w czasie powodzi prognozy i ostrzeżenia są wydawane częściej i obejmują aktualne dane i prognozy meteorologiczne |
Nazwa | EFAS – europejski system informowania o powodziach |
URL | |
Rodzaj | Hydrologiczny system wczesnego ostrzegania |
Operator i zasięg przestrzenny | Usługa programu Copernicus w zakresie zarządzania kryzysowego, Europa |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | EFAS zapewnia wiele informacji dotyczących powodzi. Między innymi informacje dotyczące gwałtownych powodzi są dostarczane za pomocą wskaźnika gwałtownych powodzi ERIC. Wskaźnik gwałtownych powodzi ERIC jest wynikiem porównania prognozowanego spływu powierzchniowego nagromadzonego w górnej części zlewni z referencyjną wartością graniczną. Bazuje na prognozach łącznych opadów i całkowitej wilgotności gleby COSMO-LEPS dostarczanych przez 20 podmiotów w ramach modelu hydrologicznego LISFLOOD, zapewniając wskaźniki na kolejnych 5 dni dla zlewni o powierzchni poniżej 2000 km2. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Informacje są dostępne za pomocą narzędzia do wyświetlania map. Wyróżniamy dwa produkty ERIC:
|
Wyprzedzenie | 5 dni |
Cykl aktualizacji | 12 godziny |
Nazwa | Informacje na temat poziomu wody oraz prognozy powodziowe (Wasserstandsnachrichten und Hochwasserprognosen) |
URL | https://www.noe.gv.at/wasserstand/#/de/Messstellen/Map/DurchflussPrognose |
Rodzaj | Hydrologiczny system wczesnego ostrzegania |
Operator i zasięg przestrzenny | Służba Hydrologiczna Dolnej Austrii (Hydrographischer Dienst Niederösterreich), Dolna Austria |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Prognozy powodziowe oparte na wodowskazach wykorzystują sumę pomiarów i prognoz opadów przy zastosowaniu tzw. podejścia hydrogramu jednostkowego. Metoda ta jest skupiona na funkcjonalnym związku opadów i spływu powierzchniowego w oparciu o przeszłe zdarzenia i może być stosowana do niewielkich zlewni. Następnie opracowane w ten sposób prognozy są klasyfikowane pod względem statystyki zrzutu (np. zrzut z założeniem okresu nawrotu co 1 rok HQ1), aby uwzględnić możliwe niewiadome. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) |
Prognozy są prezentowane na stronie internetowej w celach informacyjnych, nie są wydawane ostrzeżenia dla małych zlewni (ze względu na dużą liczbę niewiadomych, głównie w odniesieniu do prognoz opadów, a w związku z tym wysokie prawdopodobieństwo fałszywych alarmów).
|
Wyprzedzenie | 12 godziny |
Cykl aktualizacji | 1 godzina |
Nazwa | Chorwacka Służba Meteorologiczna i Hydrologiczna (DHMZ) |
URL | |
Rodzaj | System ostrzegania o trudnych warunkach meteorologicznych |
Operator i zasięg przestrzenny | DHMZ – Chorwacka Służba Meteorologiczna i Hydrologiczna (Državni hidrometeorološki zavod) dla terytorium Republiki Chorwacji |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Aire Limitée Adaptation dynamique Développement InterNational – ALADIN (3 dni, częstotl. co 3 godz., 8 km i 4 km); model prognozowania numerycznego (NWP) ograniczony pod względem obszaru Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych – ECMWF IFS (10 dni, częstotl. co 3–6 godz., 25 km); globalny model NWP Chorwacka Służba Meteorologiczna i Hydrologiczna (DHMZ) przesyła prognozy do Głównego (Krajowego) Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej oraz innych zainteresowanych stron i ogółu społeczeństwa za pomocą wielu kanałów, w tym internetu, protokołu komunikacyjnego FTP, prognoz telewizyjnych itp. Główne (Krajowe) Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej kompiluje otrzymane informacje i zestawia je z innymi istotnymi informacjami, takimi jak dzienne i godzinne zapisy poziomów wody, przepływy wody, dane dotyczące opadów, temperatur, prognoz hydrologicznych itp. w ramach dziennego raportu dostarczanego podmiotom i osobom zaangażowanym w operacyjną obronę przeciwpowodziową w Chorwacji i, w razie potrzeby, do organów odpowiedzialnych za ochronę przeciwpowodziową państw sąsiadujących oraz ogółu społeczeństwa. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Ostrzeżenia są przedstawiane na mapie oraz za pomocą symboli, zob.: Prognozy na kolejnych 3/7 dni: https://meteo.hr/prognoze.php?section=prognoze_model¶m=3d Opis wszystkich wykorzystywanych symboli: https://meteo.hr/prognoze.php?section=prognoze_model¶m=meteoroloski_simboli |
Wyprzedzenie | ALADIN: 72 godziny ECMWF: 10 dni |
Cykl aktualizacji | 1 godz. dziennie, w zależności od rodzaju prezentacji danych |
Nazwa | Służba przewidywania powodzi oraz ostrzegania o ich występowaniu (Hlásná a předpovědní povodňová služba) |
URL | |
Rodzaj | Zintegrowany system usług ostrzegawczych |
Operator i zasięg przestrzenny | Czeski Instytut Hydrometeorologiczny(Český hydrometeorologický ústav), Czechy |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Służba ostrzegawcza CHMI wchodzi w skład Czeskiego Zintegrowanego Systemu Ratowniczego dostarczającego ostrzeżenia na terytorium Czech w odniesieniu do zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych. Na potrzeby informacji dotyczących zrzutu wody oraz prognozowania powodzi CHMI wykorzystuje:
Prognozy powodziowe oparte na wodowskazach wykorzystują sumę pomiarów i prognoz opadów przy zastosowaniu tzw. podejścia hydrogramu jednostkowego. Metoda ta jest skupiona na funkcjonalnym związku opadów i spływu powierzchniowego w oparciu o przeszłe zdarzenia i może być stosowana do niewielkich zlewni. Następnie opracowane w ten sposób prognozy są klasyfikowane pod względem statystyki zrzutu (np. zrzut z założeniem okresu nawrotu co 1 rok HQ1), aby uwzględnić możliwe niewiadome. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Informacje ostrzegawcze są prezentowane na specjalnej stronie internetowej CHMI. W odniesieniu do powodzi istnieje specjalna strona internetowa CHMI dostarczająca nie tylko ostrzeżenia, ale również inne powiązane informacje. Strona służby przewidywania powodzi zawiera streszczenie opisowych i faktycznych informacji ze stacji wodowskazowych prognoz hydrologicznych ze stacji prognozowania oraz innych informacji meteorologicznych i hydrologicznych. Wytyczne dotyczące gwałtownych powodzi (Indikátor přívalových povodní) stanowią integralny element działalności Służby przewidywania powodzi oraz ostrzegania o ich występowaniu. Wskazują szacunkowe dane dotyczące bieżącego nasycenia gleby, stosując proces uwzględniający poprzednie opady deszczu, spływ powierzchniowy oraz ewapotranspirację. Wyniki wskazują obszary potencjalnie zagrożone opadami deszczu o określonym natężeniu. Narzędzie jest dostępne online. |
Wyprzedzenie | – |
Cykl aktualizacji | Dane hydrologiczne – 10 min, prognoza hydrologiczna – codziennie lub częściej, stosownie do potrzeb, opady – 10 min. |
Nazwa | Saksoński System Wczesnego Ostrzegania o Gwałtownych Powodziach (Sächsisches Hochwasserfrühwarnsystem) |
URL | https://www.umwelt.sachsen.de/umwelt/infosysteme/hwims/portal/web/fruehwarnung |
Rodzaj | Hydrologiczny system wczesnego ostrzegania |
Operator i zasięg przestrzenny | Saksoński Urząd ds. Środowiska, Rolnictwa i Geologii (Sächsisches Landesamt für Umwelt, Landwirtschaft und Geologie), Saksonia |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Mapa zagrożeń powodziowych dla niewielkich zlewni danego regionu powstaje przez zestawienie oceny charakterystyki terenu, wstępnych uwarunkowań hydrologicznych, danych dotyczących opadów oraz prognoz meteorologicznych. Jest to sposób oszacowania zjawiska, jakie może wystąpić w okresie objętym prognozą. Zagrożenie powodziowe jest przedstawiane za pomocą pięciostopniowej skali od „niskiego zagrożenia” do „bardzo wysokiego zagrożenia” i publikowane dla 16 obszarów objętych systemem ostrzegania na terenie Saksonii. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) | Informacje są publikowane za pomocą mapy korzystającej z symboli świateł drogowych, zamieszczonej na stronie internetowej Saksońskiego Centrum Przeciwpowodziowego. Zagrożenie gwałtowną powodzią w ciągu najbliższych 24 godzin dla 16 obszarów objętych systemem ostrzegania jest wskazywane przy użyciu 5 stopni zagrożenia. Po kliknięciu danego obszaru objętego systemem ostrzegania otwiera się wyskakujące okienko przedstawiające wykres wskazujący ewolucję gwałtownej powodzi w prognozowanym okresie. Ponadto kanał RSS umożliwia użytkownikom personalizację informacji ostrzegawczych za pomocą narzędzia Feed-Reader. |
Wyprzedzenie | 24 godziny |
Cykl aktualizacji | 1 godzina |
Nazwa | Węgierska Służba Prognoz Hydrologicznych (Országos Vízjelző Szolgálat) |
URL | |
Rodzaj | Hydrologiczny system wczesnego ostrzegania |
Operator i zasięg przestrzenny | Generalna Dyrekcja ds. Gospodarki Wodnej OVF (Országos Vízügyi Főigazgatóság), Węgry |
Sposób działania (dane wejściowe, zastosowana metoda) | Węgierska Służba Prognoz Hydrologicznych codziennie rano sporządza prognozy poziomu wody Dunaju, Cisy i Drawy oraz ich dopływów. Prognozy są oparte na przewidywanych i zmierzonych ilościach opadów i wartościach temperatury, danych dotyczących opadów śniegu, modelu spływu powierzchniowego. Dokładność prognozy wyrażają obiektywne liczby określone przy uwzględnieniu analizy statystycznej błędów prognoz z poprzednich lat. |
Gdzie można uzyskać informacje i jak należy je interpretować? (produkty/kanały komunikacyjne, wytyczne dotyczące interpretacji informacji/grafiki itp.) |
Prognozy są prezentowane na stronie internetowej w formie wykresów i tabel. Dane historyczne są dostępne w formie tabeli. Mapa Dziennych Stosunków Wodnych przedstawia uwarunkowania hydrologiczne i oczekiwane poziomy wód w głównych rzekach.
|
Wyprzedzenie | 6 dni |
Cykl aktualizacji | 24 godziny W czasie powodzi prognozy są wydawane częściej i obejmują najbardziej aktualne pomiary i prognozy meteorologiczne. |
Aplikacje internetowe:
- Oficjalna aplikacja mobilna Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego CHMÚ i CHMÚ+ (obejmuje ryzyko gwałtownych powodzi) – aplikacja jest przeznaczona dla użytkowników urządzeń mobilnych wykorzystujących system operacyjny iOS 9 lub nowszy bądź system Android w wersji 4.4 lub nowszej.
- Oficjalna aplikacja przesyłająca ostrzeżenia pogodowe niemieckich służb meteorologicznych
- Oficjalna aplikacja przesyłająca ostrzeżenia pogodowe niemieckich służb meteorologicznych KATWARN
- Rządowa aplikacja przesyłająca ostrzeżenia o zagrożeniach z Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Wsparcia podczas Katastrof Naturalnych, zawierająca ostrzeżenia pogodowe i dotyczące powodzi
NASZE HISTORIE
Zaangażuj swoją grupę docelową w prace rozwojowe
„Prawdopodobnie najważniejszym zadaniem podczas opracowywania systemu wczesnego ostrzegania na danym obszarze jest komunikacja dostosowana do konkretnej grupy docelowej oraz szkolenie odbiorców komunikatów”. (Florian Kerl, Saksoński Urząd ds. Środowiska, Rolnictwa i Geologii, Niemcy (twórca saksońskiego systemu wczesnego ostrzegania o gwałtownych powodziach))
„W Chorwacji ostrzeganie i powiadamianie ludności odbywa się za pośrednictwem centralnego organu administracyjnego na szczeblu krajowym, odpowiedzialnego za ochronę ludności, który koordynuje również działania wszystkich organów zaangażowanych w zintegrowany system ostrzegawczy w Chorwacji. W ramach projektu RAINMAN dokonano kompleksowej analizy i mapowania ryzyka powodzi wywołanych ulewnymi deszczami oraz związanych z tym zagrożeń dla miast Zagrzeb oraz Umag. Analiza umożliwiła określenie kluczowych wartości granicznych opadów deszczu, a w związku z tym zaproponowanie odpowiednich poziomów ostrzeżeń. Wciąż prowadzone są wewnętrzne testy zaproponowanych wartości granicznych w zestawieniu z prognozami ALADIN i ECMWF, jako że w trakcie trwania projektu nie zaobserwowano istotnych opadów deszczu mogących potwierdzić ich zasadność. Jeżeli system okaże się korzystny, przewidziano podjęcie dalszych działań pod względem administracyjnym, aby mógł zostać wykorzystany w praktyce i udostępniony szerszemu gronu odbiorców, obejmując także pozostałe części Chorwacji”. (Alan Cibilić, Wody Chorwackie, Chorwacja)
Opracowanie mobilnej aplikacji ostrzegawczej na Węgrzech
„Aplikacje przeznaczone na urządzenia mobilne to przydatne narzędzia, które mogą usprawnić działania obronne. Jednak ich przydatność zależy od jakości załadowanych dokumentów i planów oraz od bieżącej konserwacji systemu”. (Péter Gergő Katona, Dyrekcja ds. Gospodarki Wodnej Cisy Środkowej, Węgry)
Zalecenia dotyczące usprawnienia narzędzia służącego do ostrzegania i alarmowania w mieście Graz
Automatyczne ostrzeganie o możliwości wystąpienia opadów nawalnych może pomóc w optymalnym wykorzystaniu dostępnego czasu między pierwszym ostrzeżeniem a początkiem powodzi. Miasto Graz wykorzystuje system sygnalizacji świetlnej do wyzwalania predefiniowanych działań operacyjnych oraz do informowania mieszkańców Grazu o aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem. Opracowano zalecenia dotyczące poprawy tego systemu, uwzględniając wszystkie dostępne dane, aby otrzymywać bardziej precyzyjne ostrzeżenia o opadach nawalnych. Poza opadami, na spływ wody wpływają także inne parametry, jak wilgotność gleby, szata roślinna, topnienie śniegu, opady śniegu, stopień uszczelnienia podłoża. (Cornelia Jöbstl, Biuro Rządu Styrii, Austria)