Kockázat csökkentő intézkedések eszköz
KÁRMEGELŐZÉS
«The benefits of prevention are not tangible; they are the disasters that did not happen.»
Kofi Annan, former UN SG
Mi található itt?
Ez a rész főleg önkormányzatok és magánszemélyek számára nyújt segítséget annak megállapításában, hogy egy adott ingatlant veszélyezteti-e a heves esőzés általi árvíz, és, hogy milyen intézkedéseket lehet tenni az azonosított kockázat elkerülése vagy csökkentése érdekében. Ráadásul a már létező, és heves esőzés által veszélyeztetett lakott területek számára is támogatást nyújt hasznos információk és megfelelő óvintézkedések formájában. Továbbá a regionális közigazgatási egységek is adhatnak plusz támogatást az önkormányzatoknak és magánszemélyeknek, pl. átfogó információk formájában.
Mit jelent a megelőzés és hogyan járul hozzá a kockázatcsökkentéshez?
Az árvízi kockázatkezelés megelőző intézkedései a heves esőzéseken kívüli időszakokban végezhetők a lehetséges károk vagy veszteségek elkerülése vagy csökkentése érdekében.
Ez rész az önkormányzatokra és a magánszemélyekre fókuszál, mivel ez a két csoport rendelkezik feltehetően a legnagyobb potenciállal a negatív következmények csökkentésére az életek, magántulajdon és környezet védelme által.
Mit lehet tenni?
Az alapvető lépések kiválasztása és további információszerzés:
A magánszemélyek rengeteget tehetnek saját- és tulajdonuk heves esőzések okozta árvíz elleni védelme érdekében. A házak és egyéb épületek megtervezhetők árvíznek ellenálló kivitelben, a meglévő, árvíznek kitett házakat át lehet alakítani a jövőbeli árvizek általi károk csökkentése érdekében. A lakosok kidolgozhatnak egy saját riasztási tervet, és biztosíthatják az anyagi biztonságot, pl. árvíz elleni biztosítással.
1. lépés: Ismerje a kockázatait
2. lépés: Kármegelőzés
Az önkormányzati hivatalok felelősek az önkormányzatok fejlesztéséért. Kulcsszerepet játszanak a heves esőzések kockázatairól szóló elérhető információk gyűjtésében, az információs rések eltűntetésében, az árvíz idején biztonságos házak és infrastruktúra irányításában, a közösség bíztatásában arra, hogy tegyenek vészhelyzeti lépéseket a heves esőzések okozta árvíz megtervezésére, illetve a lakosság informálásában.
1. lépés: Ismerje a kockázatait
2. lépés: Kármegelőzés
Gyakran a regionális közigazgatási egységek felelősek a magasabb szintű problémákért, pl. árvizek, szóló információk biztosításáért. A heves esőzés helyi problémájával kapcsolatban néhány segédanyag áll rendelkezésre, pl. informatív prospektusok, műszaki irányelvek és az önkormányzatoknak és magánszemélyeknek szóló alapvető információk, amelyek koordinált információs-, tervezési- és kockázatcsökkentő folyamatot biztosítanak a régiójukon belül.
1. lépés: Ismerje a kockázatait
2. lépés: Kármegelőzés
...magánszemélyként
1. lépés: Ismerje a kockázatait
Ellenőrizze a helyszínt:
- Medence formájú vagy lejtős területen található a telek, és mennyi terület fekszik a jövőbeli ház vagy más épületek szintje felett?
- A tervezett épület egy mélyedés körvonalában fekszik vagy egy lejtős utca mellett?
- Vannak a közelben (kiszáradt) vízfolyások, és hogyan emelkedik a vízszintjük egy heves esőzést követően?
- Van megfelelő arányú talajzárás vagy csökkentett beszivárgási kapacitású talaj körülötte, és romlani fog a jövőben a jelenlegi helyzet?
- Szivároghat víz a közeli csatornarendszerből és a telkemhez / jövőbeli házamhoz tud folyni?
- Csatlakoztatva lesz a jövőbeli házam a csatornarendszerhez?
- Okozhat problémákat a heves esőzés a túlterhelt ereszcsatorna rendszerek, az udvar vízelvezető rendszere vagy a beszivárgási rendszerek miatt?
Ezen tényezők bármelyike hozzájárulhat a heves esőzés általi árvízhez.
Kérdezze meg az előző tulajdonosokat vagy a jelenlegi szomszédokat:
- Jelentettek már be korábbi árvízi eseményeket?
- Van gyakori vagy hosszantartó sár, sáros területek vagy eróziók a telkén esőzések után?
Amennyiben igen, a heves esőzés általi árvíz probléma lehet.
Tervezze meg az épület szerkezetét: általában véve nem ronthatja a szomszédjai árvízi helyzetét. Ezért kell úgy megtervezni az épület szerkezetét (főépület, melléképületek, járdák és kerítések) a telkén, hogy (i) a heves esőzésekből származó víz a természetes útján folyhasson a felszínen a felső befolyási pontoktól a telkéig és a telkén lévő alacsony kifolyási pontokhoz, (ii) a telkén folyó víz áramlási sebessége ne változzon, hanem inkább csökkenjen, (iii) az alsó kifolyási pontokhoz kibocsátott esővíz mennyisége azonos maradjon vagy inkább csökkenjen, pl. új beszivárgási intézkedések miatt.
Ellenőrizze a webes portálokat: az EU-s tagállamok hivatalos árvízi veszély- és kockázati térképeket készítettek főleg a folyók árvizéhez, de a közelmúltban a heves esőzések okozta árvizekhez is. További hivatalos térképeket kaphat a természeti veszélyekről szóló szövetségi portálokon vagy a vízügyi hatóságoktól. Ezek a hivatalos információk érvényesnek és megbízhatónak tekinthetők. Emellett más termékek is elérhetők lehetnek, melyek akár tudományos intézményekből, együttműködésekből vagy műszaki hivatalokból származnak. Ezek az információk irányadók lehetnek. Az alábbi boxokban találja az interneten elérhető információk linkgyűjteményét.
Kérdezze meg az önkormányzatát: Nem talált semmit online? Akkor kérdezze az önkormányzatát: lehet, hogy rendelkeznek általános természeti veszélytérképekkel vagy speciális heves esőzések általi árvízi térképekkel vagy egyéb, heves esőzés általi árvizek okozta problémákkal foglalkozó tervekkel, pl. veszélyzóna tervek. Egyébként tudhatják, hogy hol lehet ilyen információkhoz hozzáférni.
Hogyan kell olvasni és használni az árvízi térképeket: az árvízi térképek általában a következő információk közül ábrázolnak néhányat: veszélyes vagy kockázatos területek, áramlások, elárasztott területek, vízmélységek, áramlási sebességek. Ha tudja azonosítani a telkét, akkor értékelheti, hogy fenyegeti-e heves esőzés általi kockázat vagy sem. Az alábbi linkeken találja a RAINMAN veszély- és kockázati térképek olvasási segédjét.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Governmental indicative heavy rain hazard map for Austria
- National platform for natural hazard overview and risk assessment for Austria
- State Hydrographic Services Website for statistical and historical precipitation data, incl nowcasting services, based on station data
- Central Institution for Meteorology and Geodynamics Website for precipitation nowcasting and historical data, based on radar data
- Styrian GIS-Portal for waters and water information
- Styrian GIS-Portal for spatial information
- Regional flow path map from Lower Austria
- Case study Upper Austria: heavy rain hazard map
- Municipal flow path map of Graz (City of Graz)
- National map with heavy rain flow paths and critical points
- Official Hydrometeorological Institute portal with flood nowcasting, forecasting, and alert services
- Official Hydrometeorological Institute portal with natural hazards alert information
- Official Hydrometeorological Institute portal with actual precipitation radar data
- Official water management information portal a.o. with station precipitation data
- National topographical map with detailed digital relief model
- Fairytales for children on responsible handling of rainwater issues
- Polish meteorological service: portal for weather nowcast, forecast, radar maps, historical data
- Polish meteorological service: climate data
- Polish meteorological service: station data
- Institute of Meteorology and Water Management-National Research Institute (IMGW-PIB): official design precipitation values upon request
- Polish meteorological service: precipitation forecast for the next two hours for Poland
- Topographical map
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to know your risk, you might find information on federal state level regarding flood forecast information, early warning, topographical information, guidance for assessing and mapping of heavy rain risks. The heavy rain hazard and risk maps are often available on the municipal level.
- State German weather Service (DWD) website for precipitation data, statistics, now- and forecasting services
- Website by the insurance industry with risks maps for different natural hazards for parts of Germany
- Official Saxonian Flood Center Website with nowcasting and forecasting information and early warning
- Official Saxonian topographical maps
- Official Saxonian digital elevation model
- Case study Glems catchment area – heavy rain hazard maps with inter-municipal cooperation of eight municipalities in Baden-Wurttemberg
- City of Cologne Website with heavy rain hazard and risk maps
- Official Baden-Wurttemberg website with guidance on heavy rain risk assessment and mapping for municipalities, incl funding
- Official North-Rhine-Westphalia website with guidance on heavy rain risk assessment and mapping for municipalities
- City of Bremen website for climate adaptation strategies
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching heavy rain risk assessment and mapping:
Belgium:
- Combined map of pluvial and fluvial flood risk for Flanders
- Heavy rain hazard map for Flanders with flooded areas
- Official precipitation nowcast and forecast
The Netherlands:
- National heavy rain hazard map, with water depth for two different precipitation events (70mm in 2 hours and 140 mm in 2 hours)
- National now-casting precipitation service
- Online archive of precipitation data (GIS interface)
United Kingdom:
Az ÉRTÉKELÉS és TÉRKÉPEZÉS Eszköze további információkat nyújt a veszélyek és kockázatok értékeléséről és megjelenítéséről.
2. lépés: Kármegelőzés
A magánszemélyek hatékonyan védhetik meg magukat és tulajdonukat a heves esőzések okozta árvizekkel szemben. A házakat és egyéb épületeket olyan helyre kell építeni a telken vagy úgy kell megtervezni őket, hogy
- ideális esetben a heves esőzésből származó víz ne folyhasson be az épületbe,
- ideális esetben a heves esőzésből származó víz nem tud behatolni az épületbe, vagy
- az árvíznek kitett épületrészeket úgy használják, hogy a behatoló víz ne okozhasson károkat.
Az esetlegesen heves esőzések általi kockázatnak kitett, már meglévő házak átalakíthatók technikai intézkedésekkel a jövőbeli károk csökkentése vagy megszűntetése érdekében, pl.
- gátakat lehet telepíteni azért, hogy a víz ne hatolhasson az épületbe
- az árvíznek kitett épületrészeket lehet máshogy is használni úgy, hogy a behatoló víz ne okozzon károkat a jövőben
Továbbá a természetes intézkedéseket, pl. új vízvisszatartási területek vagy a talaj beszivárgását megcélzó intézkedések, is lehet tenni a telken a felszínen folyó víz csökkentése érdekében.
Végül előkészületeket is lehet tenni, pl. a lakosok kidolgozhatnak egy saját riasztási tervet, és biztosíthatják az anyagi biztonságot, pl. árvíz elleni biztosítással.
Szakértők, pl. biztosítók, építészek, árvízvédelmi rendszertervezők / kereskedők, önkormányzati tanácsadók, támogathatják Önt a környékről a kockázatok értékelésében és a megfelelő intézkedések kiválasztásában.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Official weather alerts from Hungarian National Meteorological Service
- Guidance on blue and green infrastructure for rain water management in urban areas, for private properties and public space, from annex to Hungarian Danube river basin management plan
- Good forestry practice for farmers from national chamber of agriculture
- Good agricultural practice for farmers from national chamber of agriculture
- Governmental manual on self protection measures for floods
- Official weather alerts from the Central Institute for Meteorology and Geodynamics
- Governmental alert system for emergency situations
- Upper Austrian civil protection information for heavy rain
- Official Styrian website on self protection measures for floods
- Official Styrian guidance for surface drainage in building approval proceedings
- Styrian agricultural Chamber portal providing information about erosion and water runoff reduction, incl. Consultation support
- Brochure from agricultural chamber of Upper Austria on good professional practice for water protection
- City of Graz portal with information for flood adapted planning and construction
- City of Graz Andritz and St. Peter brochure for for private action before, during and after floods
- City of Graz Brochure on self protection for floods
- Graz Holding portal with brochure “water in the cellar” on sewer system backflow prevention
- Brochures for water resistant planning and construction from Austrian Water and Waste Management Association
- Czech Hydrometeorological Institute website with reporting and flood forecasting service
- South Bohemian Region information materials for private protection against heavy rain floods
- Brochure with instructions for flood victims from Prague NGO
- Instructions for behaviour in torrential floods
- Czech project website on stormwater management for public authorities and technical planners
- Ministry of Environment Catalogue on natural based solutions for water retention in the landscape
- National website on standards for good agricultural and environmental soil conditions
- Water research institute webpage on erosion and rainwater flood mitigation through nature-based solutions
- Archive from Czech public forest management research institute with guidelines for water management in forest soils
- Czech fire brigade portal with seminar report on emergency management for municipalities
- Bydgoszcz investment project for rainwater drainage and adaptation to climate change
- Bydgoszcz guidelines and solutions for green-blue infrastructure
- Wroclaw legal act for sustainable rainwater management
- City of Wroclaw good practice catalogue for sustainable management of stormwater from road surfaces
- City of Wroclaw price estimations for stormwater management solutions
- City of Wroclaw (2019): dotation program “Catch the rain” for increasing natural retention
- City of Wroclaw catalogue (part 2) for sustainable management of stormwater in an urbanized area
- Warsaw Case study for sustainable use of surface and rainwater, from Sustainability foundation
- City of Lodz case study for small retention program
- Lodz infrastructure Brochure for rainwater retention on property level
- Official Guidebook for erosion protection
- Official code of good agricultural practice
- Instructional brochures on increasing landscape retention from sustainability foundation
- Project guideline for erosion reduction measures in mountain regions
- Project guideline for runoff and erosion management in agricultural areas
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to prevent damages, natural hazard information is often found on federal state levels, the same applies to general guidelines for private protection or municipal measures. In some cases, city websites also contain heavy rain information for prevention.
- Official weather alerts app from German Weather Services
- Nationwide Hazard Warning app from Scientific Research Institute
- Governmental hazard warning App from Federal Office of Civil Protection and Disaster Assistance, with weather and flood alerts
- Saxonian competence center website for private flood protection
- Official Saxonian natural hazards information website for private persons
- Informative portal from the insurance industry on private risk prevention for heavy rain
- Guideline on private protection measures against heavy rain, from municipal water disposal organisation of City of Cologne
- Brochure for heavy rain preventive planning and construction, from City of Leipzig water management
- City of Hamburg water management website for green and blue infrastructure and decentralized rainwater management
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching prevention of damages from heavy rain:
Belgium:
- Official collection of self protection measures for private properties against floods
- Official self protection measures for private properties and an interactive test to determine the influence of new buildings on the water system
- Official information on flood prevention and protection
- Heavy rain self protection measures for private properties (insurance company, in be/en)
The Netherlands:
- Collection of measures to increase infiltration on private properties
- Awareness raising for self protection measures in case of flooding for general public
- Iniative to reduce paved surfaces in gardens and public areas
- Collection of agricultural measures to reduce erosion and increase infiltration
- Agricultural measures for climate adaptation in Brabant
United Kingdom:
A RAINMAN-eszköztár a lehetséges intézkedések átfogó áttekintését nyújtja: Böngésszen a 100 KOCKÁZAT CSÖKKENTŐ INTÉZKEDÉS KATALÓGUSUNKBAN
...önkormányzatként
1. lépés: Ismerje a kockázatait
Meteorológiai tulajdonságok: Ellenőrizze a régió hidrológiai szolgálataival a kérdéses terület csapadéktulajdonságait. Ha nagy az éves csapadékmennyiség, nagy a valószínűsége a heves esőzéseknek vagy tapasztaltak már a múltban heves esőzésekből származó árvizeket, akkor probléma lehet.
A helyszín tulajdonságai:
Tegye fel magának a következő kérdéseket:
- Van medence formájú vagy lejtős terület a jövőbeli fejlesztési terület szintje felett?
- Vannak a közelben (kiszáradt) vízfolyások, és hogyan emelkedik a vízszint egy heves esőzést követően?
- Van megfelelő arányú talajzárás vagy csökkentett beszivárgási kapacitású talaj a területen, és fogja rontani a területfejlesztés a jelenlegi helyzetet ezen vagy a szomszédos területeken?
Ezen tényezők bármelyike hozzájárulhat a heves esőzés általi árvízhez.
Kérdezze meg a lakosokat: Kérdezze meg a terület telektulajdonosaitól vagy a jelenlegi szomszédoktól: Jelentettek már be korábbi árvízi eseményeket? Van gyakori vagy hosszantartó sár, sáros területek vagy eróziók esőzések után? Amennyiben igen, a heves esőzés általi árvíz probléma lehet.
Információkérés: Kérdezze a magasabb szintű hatóságot (pl. regionális közigazgatás) olyan területrendezésről, regionális területrendezésről vagy regionális fejlesztési tervekről, amelyekben számításba veszik a heves esőzések általi kockázatot is. Kérdezze a magasabb szintű hatóságot (pl. regionális közigazgatás) a vízgazdálkodásról és az elérhető heves esőzések általi veszélyek térképezési információiról.
Hogyan kell használni az információkat: A helyi tervezési eszközökhöz úgy kell számításba venni a regionálisan elérhető információkat, hogy a jövőbeli infrastruktúrákat és épületeket a heves esőzések általi árvizekkel szemben ellenállóan lehessen elhelyezni és megtervezni. Amennyiben lehetséges, a hivatalos épületszabályozások pluszban követelhetik a háztulajdonosoktól, hogy árvíznek ellenálló házakat építsenek. Ezen felül a helyi tervezést úgy kell végezni, hogy a meglévő infrastruktúrákat és épületeket fenyegető fennálló kockázatok ne növekedjenek.
Hogyan kell értékelni / számszerűsíteni a heves esőzések általi veszélyeket: Általában vízügyi szakértők tudnak a heves esőzések általi veszélyekre vonatkozó információkkal szolgálni, melyek számítógépes szimulációs eredményeken alapulnak. Az áramlások vagy elárasztott területek, vízmélységek, áramlási sebességek és hasonló eredmények biztosíthatják az önkormányzat tervezési- és óvintézkedéseihez szükséges információkat. Ezen témát érintő további információkért lásd még a RAINMAN térképezési eszközt.
Milyen külső tényezők módosíthatják a kockázatot? Általában véve a klímaváltozás hatásai módosítják a meteorológiai csapadéktulajdonságokat, de a helyszín tulajdonságainak módosításai, pl. földmunkák (pl. gátak, aluljárók), földhasználati változások (pl. erdőből termőföld), a talaj vízzárásának módosítása (pl. új utcák, új épületek), hátrányos mezőgazdasági felhasználás (gabona, talajművelés) is fokozhatják a heves esőzések általi kockázatokat. A megelőző tervezés sokat számít a várt változások jövőbeli következményeiben.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Governmental indicative heavy rain hazard map for Austria
- National platform for natural hazard overview and risk assessment for Austria
- Website for statistical and historical precipitation data, incl nowcasting services, based on station data
- Website for precipitation nowcasting and historical data, based on radar data
- Styrian GIS-Portal for waters and water information
- Styrian GIS-Portal for spatial information
- Regional flow path map from Lower Austria
- Case study Upper Austria: heavy rain hazard map
- Municipal flow path map of Graz (City of Graz)
- National map with heavy rain flow paths and critical points
- Official Hydrometeorological Institute portal with flood nowcasting, forecasting, and alert services
- Official Hydrometeorological Institute portal with natural hazards alert information
- Official Hydrometeorological Institute portal with actual precipitation radar data
- Official Hydrometeorological Institute website with basic precipitation information and historical data
- Official Hydrometeorological Institute website with time series data
- Official water management information portal a.o. with station precipitation data
- National topographical map with detailed digital relief model
- Fairytales for children on responsible handling of rainwater issues
- Croatian Meteorological and Hydrological Institute website with precipitation now-casting service
- Croatian Meteorological and Hydrological Institute website with data services
- Publications from the Croatian Meteorological and Hydrological Institute
- National water management authority portal from Croatian Waters
- Polish meteorological service: portal for weather nowcast, forecast, radar maps, historical data
- Polish meteorological service: climate data
- Polish meteorological service: station data
- Institute of Meteorology and Water Management-National Research Institute (IMGW-PIB): official design precipitation values upon request
- Polish meteorological service: precipitation forecast for the next two hours for Poland
- Topographical map
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to know your risk, you might find information on federal state level regarding flood forecast information, early warning, topographical information, guidance for assessing and mapping of heavy rain risks. The heavy rain hazard and risk maps are often available on the municipal level.
- State German weather Service (DWD) website for precipitation data, statistics, now- and forecasting services
- Website by the insurance industry with risks maps for different natural hazards for parts of Germany
- Official Saxonian Flood Center Website with nowcasting and forecasting information and early warning
- Official Saxonian topographical maps
- Official Saxonian digital elevation model
- Official Baden-Wurttemberg website with guidance on heavy rain risk assessment and mapping for municipalities, incl funding
- Regional Board Stuttgart, Germany: interactive example of a heavy rain hazard and risk assessment for a municipality: Regina Stark’s task
- City of Cologne Website with heavy rain hazard and risk maps
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching heavy rain risk assessment and mapping:
Belgium:
- Combined map of pluvial and fluvial flood risk for Flanders
- Heavy rain hazard map for Flanders with flooded areas
- Official precipitation nowcast and forecast
- Meteorological service website on ongoing projects related to heavy rain
- Historical precipation data and the influence of climate change on heavy rain events for Flanders
The Netherlands:
- National heavy rain hazard map, with water depth for two different precipitation events (70mm in 2 hours and 140 mm in 2 hours)
- Online archive of precipitation data (GIS interface)
- Regionalised hourly precipitation time series based on long term time series
United Kingdom:
Let the RAINMAN experineces guide you…
Please find further information on the experiences and lessons-learned in heavy rain risk assessment and mapping in different pilot regions in tool ASSESSMENT AND MAPPING.
Different studies and guideline were developed within RAINMAN. E.g.
- Instruction Manual on Sound Hydrodynamic Modelling of Heavy Rain Surface Flow for Technical Experts and Administrations and
- Technical Report “Structural Effects in Hydrodynamic Surface Flow Modelling for Heavy Rain Risk Assessment Using Different Software”
University of Innsbruck, Unit of Hydraulic Engineering; Environment Agency Austria, Surface Waters Team; Federal Office of Upper Austria, Flood Protection Group - Guideline on Model-based urban flood provision,
Graz University of Technology, Institute of Urban Water Management and Landscape Water Engineering, Office of the Styrian Government, Department 14 Water Management, Resources and Sustainability
You can find more in our Downloads page.
Az ÉRTÉKELÉS és TÉRKÉPEZÉS Eszköze további információkat nyújt a veszélyek és kockázatok értékeléséről és megjelenítéséről.
2. lépés: Kármegelőzés
Az önkormányzati hivatalok felelősek az önkormányzatok fejlesztéséért. Ők irányítják az árvíz idején biztonságos házak és infrastruktúra fejlesztését, és bíztathatják közösséget arra, hogy tegyenek vészhelyzeti lépéseket a jobb árvíz elleni védelem érdekében.
- A helyi földhasználati tervezés arra használható, hogy pl. a veszélyes területekre ne kerüljenek épületek és infrastrukturális fejlesztések vagy, hogy úgy alakítsák a földhasználatot, hogy a heves esőzések ne károsíthassák az értékes eszközöket.
- Jogi lépésekkel, pl. új épületekre vonatkozó hivatalos követelmények, is elérhető, hogy olyan épületeket építsenek, amelyek biztosítják, hogy a heves esőzések ne okozhassanak károkat.
- A természetes intézkedések is, pl. természetes heves esőzési vízvisszatartási területek létrehozása vagy új mezőgazdasági módszerek bevezetése, segíthetnek a heves esőzésekből származó víz és az erodált talaj sérülékeny épületektől és infrastruktúráktól való távoltartásában
- A technikai intézkedések, pl. gátak vagy megemelt szintek, is segíthetnek abban, hogy az épületek vagy infrastruktúrák ellenállóak legyenek a heves esőzésekkel szemben, vagy, hogy csökkentsék a lehetséges sérüléseket
- Egyéb intézkedések, pl. informáló tevékenységek, is segíthetnek felhívni az állampolgárok figyelmét a lehetséges heves esőzések általi kockázatokra, és bíztatni őket arra, hogy tegyenek önvédelmi intézkedéseket
Ha más szakértőket és tulajdonosokat is bevonnak – pl. csatornarendszer szakértőket, katasztrófavédelmi csapatokat, közlekedési vagy társadalmi kérdésekért felelős személyeket, erdőtulajdonosokat vagy gazdákat, jövőbeli ingatlantulajdonosokat, tervezőket – akkor a jövőbeli fejlesztés átfogó koordinációban folyik, és a heves esőzések elleni intézkedések integrált koncepciója hozható létre.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Official weather alerts from Hungarian National Meteorological Service
- Guidance on blue and green infrastructure for rain water management in urban areas, for private properties and public space, from annex to Hungarian Danube river basin management plan
- Municipal flood damage prevention plan, from national chamber of water management engineers
- Good forestry practice for farmers from national chamber of agriculture
- Good agricultural practice for farmers from national chamber of agriculture
- Governmental manual on self protection measures for floods
- Official weather alerts from the Central Institute for Meteorology and Geodynamics
- Governmental alert system for emergency situations
- Upper Austrian civil protection information for heavy rain
- Office of the Upper Austrian Government, 2015: management of pluvial floods – catalogue of measures (unpublished brochure, online version accessible)
- Official Styrian website on self protection measures for floods
- Official Styrian guidance for surface drainage in building approval proceedings
- Styrian agricultural Chamber portal providing information about erosion and water runoff reduction, incl. Consultation support
- Brochure from agricultural chamber of Upper Austria on good professional practice for water protection
- City of Graz portal with information for flood adapted planning and construction
- City of Graz Andritz and St. Peter brochure for for private action before, during and after floods
- City of Graz Brochure on self protection for floods
- Graz Holding portal with brochure “water in the cellar” on sewer system backflow prevention
- Brochures for water resistant planning and construction from Austrian Water and Waste Management Association
- Czech official technical standard for rainwater management
- Czech Hydrometeorological Institute website with reporting and flood forecasting service
- South Bohemian Region information materials for private protection against heavy rain floods
- Brochure with instructions for flood victims from Prague NGO
- Instructions for behaviour in torrential floods
- Czech project website on stormwater management for public authorities and technical planners
- Ministry of Environment Catalogue on natural based solutions for water retention in the landscape
- National website on standards for good agricultural and environmental soil conditions
- Water research institute webpage on erosion and rainwater flood mitigation through nature-based solutions
- Archive from Czech public forest management research institute with guidelines for water management in forest soils
- Czech fire brigade portal with seminar report on emergency management for municipalities
- Bydgoszcz investment project for rainwater drainage and adaptation to climate change
- Bydgoszcz guidelines and solutions for green-blue infrastructure
- Wroclaw legal act for sustainable rainwater management
- City of Wroclaw good practice catalogue for sustainable management of stormwater from road surfaces
- City of Wroclaw price estimations for stormwater management solutions
- City of Wroclaw catalogue (part 2) for sustainable management of stormwater in an urbanized area
- Warsaw Case study for sustainable use of surface and rainwater, from Sustainability foundation
- Report on blue-green infrastructure for climate change mitigation in cities, from Sustainability foundation
- City of Lodz case study for small retention program
- Lodz infrastructure Brochure for rainwater retention on property level
- Official Guidebook for erosion protection
- Official code of good agricultural practice
- Two retention case studies from national forest coordination center
- Instructional brochures on increasing landscape retention from sustainability foundation
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to prevent damages, natural hazard information is often found on federal state levels, the same applies to general guidelines for private protection or municipal measures. In some cases, city websites also contain heavy rain information for prevention.
- Official weather alerts app from German Weather Services
- Nationwide Hazard Warning app from Scientific Research Institute
- Governmental hazard warning App from Federal Office of Civil Protection and Disaster Assistance, with waether and flood alerts
- Official Baden-Wurttemberg website for flood prevention
- Heavy rain management measures for municipalities from Rhineland-Palatine and Baden-Wurttemberg federal governments
- Guideline on private protection measures against heavy rain, from water provider of City of Bremen
- City of Hamburg water management website for green and blue infrastructure and decentralized rainwater management
- German Industry Standard (DIN) with design, construction, operation and maintenance provisions of drainage systems for the discharge of wastewater in buildings and on land
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching prevention of damages from heavy rain:
Belgium:
- Official collection of self protection measures for private properties against floods
- Official self protection measures for private properties and an interactive test to determine the influence of new buildings on the water system
- Official information on flood prevention and protection
- Retention measures for public areas in Flanders
- Climate change impacts and adaptation measures for the water sector
The Netherlands:
- Collection of measures to increase infiltration on private properties
- Awareness raising for self protection measures in case of flooding for general public
- Guideline for regional administrations to investigate how much rain water can be stored on private properties
- Guideline for water management on private properties
- Iniative to reduce paved surfaces in gardens and public areas
- Mind map of possible effects of climate change on water related subjects in the Netherlands
- Collection of agricultural measures to reduce erosion and increase infiltration
- Guideline for water management in agriculture and nature conservation
- Agricultural measures for climate adaptation in Brabant
United Kingdom:
- What to do in a flood event, incl. further links
- UK guidance on requirements for storm water drainage design for new developments
- London case study on flood resilience and resistance of public and business entities (City of London)
- Guideline on green infrastructure (UK green building council)
- Glasgow planning guidance for developers: flood risk assessment and drainage impact assessment (City of Glasgow)
- Research results for flood mitigation measures in forestry practice
Let the RAINMAN experience guide you…
The Tool RISK REDUCTION MEASURES provides many approaches to reducing the risks of a heavy rain event. Hereby, different strategies for risk reduction should be combined while taking different fields of action into account. E.g.
- Organise emergency response: Adapt your emergency response to heavy rain risks
- Retain rainwater: Learn about different retention concepts
- Adapt spatial planning: Learn about the risk reduction possibilities of different planning instruments
Communication of risks and thereby raising awareness are also important precautionary components of an integrated heavy rain risk management.
A RAINMAN-eszköztár a lehetséges intézkedések átfogó áttekintését nyújtja: Böngésszen a 100 KOCKÁZAT CSÖKKENTŐ INTÉZKEDÉS KATALÓGUSUNKBAN
...regionális közigazgatási egységként
1. lépés: Ismerje a kockázatait
Gyakran a regionális közigazgatási egységek felelősek a magasabb szintű problémákról, pl. árvizek, szóló regionális információk biztosításáért. A heves esőzéses árvízzel az EU árvizekre Vonatkozó Irányelve foglalkozik, és a második alkalmazási ciklusa, melyekben a Tagállamokat arra bíztatják, hogy vegyék fel az esőzéses árvizeket a kockázatelemzés-, térképezési- és tervezési intézkedéseikbe. Mivel az árvizek ezen forrásával csak 2015 körül kezdtek foglalkozni, 2019-ben csak pár nemzeti / regionális megközelítés áll rendelkezésre, és számos kockázat értékelési- és térképezési módszer található az egyes Tagállamokban. A RAINMAN tartalmazza az elérhető adminisztratív megközelítések gyűjteményét, saját kísérleti tanulmányokat, illetve esőzéses árvizek numerikus szimulációinak tanulmányait és irányelveit.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Governmental indicative heavy rain hazard map for Austria
- National platform for natural hazard overview and risk assessment for Austria
- Website for statistical and historical precipitation data, incl nowcasting services, based on station data
- Website for precipitation nowcasting and historical data, based on radar data
- Styrian GIS-Portal for waters and water information
- Styrian GIS-Portal for spatial information
- Regional flow path map from Lower Austria
- Case study Upper Austria: heavy rain hazard map
- Municipal flow path map of Graz (City of Graz)
- National map with heavy rain flow paths and critical points
- Official Hydrometeorological Institute portal with flood nowcasting, forecasting, and alert services
- Official Hydrometeorological Institute portal with natural hazards alert information
- Official Hydrometeorological Institute portal with actual precipitation radar data
- Official Hydrometeorological Institute website with basic precipitation information and historical data
- Official Hydrometeorological Institute website with time series data
- Official water management information portal a.o. with station precipitation data
- National topographical map with detailed digital relief model
- Fairytales for children on responsible handling of rainwater issues
- Croatian Meteorological and Hydrological Institute website with precipitation now-casting service
- Croatian Meteorological and Hydrological Institute website with data services
- Publications from the Croatian Meteorological and Hydrological Institute
- National water management authority portal from Croatian Waters
- Polish meteorological service: portal for weather nowcast, forecast, radar maps, historical data
- Polish meteorological service: climate data
- Polish meteorological service: station data
- Institute of Meteorology and Water Management-National Research Institute (IMGW-PIB): official design precipitation values upon request
- Polish meteorological service: precipitation forecast for the next two hours for Poland
- Topographical map
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to know your risk, you might find information on federal state level regarding flood forecast information, early warning, topographical information, guidance for assessing and mapping of heavy rain risks. The heavy rain hazard and risk maps are often available on the municipal level.
- State German weather Service (DWD) website for precipitation data, statistics, now- and forecasting services
- Official Saxonian Flood Center Website with nowcasting and forecasting information and early warning
- Official Saxonian topographical maps
- Official Saxonian digital elevation model
- Case study Glems catchment area – heavy rain hazard maps with inter-municipal cooperation of eight municipalities in Baden-Wurttemberg
- Official Baden-Wurttemberg website with guidance on heavy rain risk assessment and mapping for municipalities, incl funding
- Regional Board Stuttgart, Germany: interactive example of a heavy rain hazard and risk assessment for a municipality: Regina Stark’s task
- Official North-Rhine-Westphalia website with guidance on heavy rain risk assessment and mapping for municipalities
- City of Bremen website for climate adaptation strategies
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching heavy rain risk assessment and mapping:
Belgium:
- Combined map of pluvial and fluvial flood risk for Flanders
- Heavy rain hazard map for Flanders with flooded areas
- Official precipitation nowcast and forecast
- Meteorological service website on ongoing projects related to heavy rain
- Historical precipation data and the influence of climate change on heavy rain events for Flanders
The Netherlands:
- National heavy rain hazard map, with water depth for two different precipitation events (70mm in 2 hours and 140 mm in 2 hours)
- Regionalised hourly precipitation time series based on long term time series
- Collection of different types of design precipitation
United Kingdom:
Let the RAINMAN experineces guide you…
Please find further information on the experiences and lessons-learned in heavy rain risk assessment and mapping in different pilot regions in tool ASSESSMENT AND MAPPING.
Different studies and guideline were developed within RAINMAN. E.g.
- Instruction Manual on Sound Hydrodynamic Modelling of Heavy Rain Surface Flow for Technical Experts and Administrations and
- Technical Report “Structural Effects in Hydrodynamic Surface Flow Modelling for Heavy Rain Risk Assessment Using Different Software”
University of Innsbruck, Unit of Hydraulic Engineering; Environment Agency Austria, Surface Waters Team; Federal Office of Upper Austria, Flood Protection Group - Guideline on Model-based urban flood provision,
Graz University of Technology, Institute of Urban Water Management and Landscape Water Engineering, Office of the Styrian Government, Department 14 Water Management, Resources and Sustainability
You can find more in our Downloads page.
Az ÉRTÉKELÉS és TÉRKÉPEZÉS Eszköze további információkat nyújt a veszélyek és kockázatok értékeléséről és megjelenítéséről.
2. lépés: Kármegelőzés
A folyami árvizekkel szemben a heves esőzések általi árvízi kockázat inkább helyi probléma. Azonban az éghajlatváltozás hatásait és a növekvő földhasználatot és a talaj vízzárását figyelembe véve, a regionális tervezés és a fokozott talaj beszivárgásra és vízvisszatartásra vonatkozó kockázat csökkentő intézkedések egyre nagyobb figyelmet kapnak. Továbbá a tulajdonosokkal folytatott integratív tervezés is egyre fontosabb lesz a heves esőzések témájának orvoslása érdekében.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
- Official weather alerts from Hungarian National Meteorological Service
- Guidance on blue and green infrastructure for rain water management in urban areas, for private properties and public space, from annex to Hungarian Danube river basin management plan
- Municipal flood damage prevention plan, from national chamber of water management engineers
- Good forestry practice for farmers from national chamber of agriculture
- Good agricultural practice for farmers from national chamber of agriculture
- Governmental manual on self protection measures for floods
- Official weather alerts from the Central Institute for Meteorology and Geodynamics
- Governmental alert system for emergency situations
- Upper Austrian civil protection information for heavy rain
- Office of the Upper Austrian Government, 2015: management of pluvial floods – catalogue of measures (unpublished brochure, online version accessible)
- Official Styrian website on self protection measures for floods
- Official Styrian guidance for surface drainage in building approval proceedings
- Styrian agricultural Chamber portal providing information about erosion and water runoff reduction, incl. Consultation support
- Brochure from agricultural chamber of Upper Austria on good professional practice for water protection
- Czech official technical standard for rainwater management
- Czech Hydrometeorological Institute website with reporting and flood forecasting service
- Brochure with instructions for flood victims from Prague NGO
- Instructions for behaviour in torrential floods
- Czech project website on stormwater management for public authorities and technical planners
- Ministry of Environment Catalogue on natural based solutions for water retention in the landscape
- National website on standards for good agricultural and environmental soil conditions
- Water research institute webpage on erosion and rainwater flood mitigation through nature-based solutions
- Archive from Czech public forest management research institute with guidelines for water management in forest soils
- Czech fire brigade portal with seminar report on emergency management for municipalities
- Wroclaw legal act for sustainable rainwater management
- Report on blue-green infrastructure for climate change mitigation in cities, from Sustainability foundation
- Official Guidebook for erosion protection
- Official code of good agricultural practice
- Two retention case studies from national forest coordination center
In Germany information is sometimes offered on national level, but also frequently offered on the federal state level, and sometimes even on the municipal level. Therefore the link list below contains a selection of examples which are – from the RAINMAN perspective – considered as current good-practice.
If you want to prevent damages, natural hazard information is often found on federal state levels, the same applies to general guidelines for private protection or municipal measures. In some cases, city websites also contain heavy rain information for prevention.
- Official weather alerts app from German Weather Services
- Nationwide Hazard Warning app from Scientific Research Institute
- Governmental hazard warning App from Federal Office of Civil Protection and Disaster Assistance, with waether and flood alerts
- Official Baden-Wurttemberg website for flood prevention
- Heavy rain management measures for municipalities from Rhineland-Palatine and Baden-Wurttemberg federal governments
- Guideline on private protection measures against heavy rain, from water provider of City of Bremen
- German Industry Standard (DIN) with design, construction, operation and maintenance provisions of drainage systems for the discharge of wastewater in buildings and on land
Get some insights on how other countries, which were not involved in RAINMAN, are approaching prevention of damages from heavy rain:
Belgium:
- Retention measures for public areas in Flanders
- Climate change impacts and adaptation measures for the water sector
The Netherlands:
- Guideline for regional administrations to investigate how much rain water can be stored on private properties
- Guideline for water management on private properties
- Mind map of possible effects of climate change on water related subjects in the Netherlands
- Collection of agricultural measures to reduce erosion and increase infiltration
- Guideline for water management in agriculture and nature conservation
- Agricultural measures for climate adaptation in Brabant
United Kingdom:
- UK guidance on requirements for storm water drainage design for new developments
- London case study on flood resilience and resistance of public and business entities (City of London)
- Guideline on green infrastructure (UK green building council)
- Glasgow planning guidance for developers: flood risk assessment and drainage impact assessment (City of Glasgow)
- Research results for flood mitigation measures in forestry practice
Let the RAINMAN experience guide you…
The Tool RISK REDUCTION MEASURES provides many approaches to reducing the risks of a heavy rain event. Hereby, different strategies for risk reduction should be combined while taking different fields of action into account. E.g.
- Organise emergency response: Adapt your emergency response to heavy rain risks
- Retain rainwater: Learn about different retention concepts
- Adapt spatial planning: Learn about the risk reduction possibilities of different planning instruments
Communication of risks and thereby raising awareness are also important precautionary components of an integrated heavy rain risk management.
A RAINMAN-eszköztár a lehetséges intézkedések átfogó áttekintését nyújtja: Böngésszen a 100 KOCKÁZAT CSÖKKENTŐ INTÉZKEDÉS KATALÓGUSUNKBAN
TÖRTÉNETEINK
A heves esőzésekhez igazított házkialakítás egyáltalán nem új téma: hatékony megelőzés egy helyi építésztől a hatvanas évek végéről - Egy példa Alsó-Ausztriából
Nézze meg ezeket a régi házakat az alsó-ausztriai dombos vidéken: a helyi építészek a múltban is tudták már, hogy hogyan kell megtervezni a heves esőzések során is biztonságos házakat: akadálymentes nyílások a ház azon oldalán, ahol a domborzat ereszkedik; nincsenek alacsonyan fekvő nyílások a ház azon oldalán, ahol a domborzat emelkedik. A képen látható ház körülbelül 50 éves, és egy helyi építőmester tervezte. Ez a legjobban bevált gyakorlat! (Dr. Yvonne Spira, Environmental Agency Austria)