Történetünk GRAZBÓL, AUSZTRIA
Pictures: Bernhard Egger-Schinnerl, Stadt Graz, Abteilung für Grünraum und Gewässer
A Stájer Kormányhivatal, projektpartnerként, és Graz városa társult partnerként, folytatta a régóta tartó, árvízi kockázatkezeléssel kapcsolatos szoros együttműködésüket a RAINMAN projekten belül. A heves esőzések kockázatkezelésének Grazban végzett együttes elemzése szolgált a RAINMAN tevékenységek fejlesztési alapjául. A központban a kockázatkezelési megközelítések álltak a kockázat értékelés és térképezés, kockázat csökkentő intézkedések és figyelemfelhívás szempontjából. Különös fontossággal bírt az, hogy a heves esőzések kockázatkezeléséért felelős intézkedéseket bevonják a tevékenységekbe annak biztosítása érdekében, hogy az eredmények felhasználhatók legyenek jövőbeli tevékenységekhez is.
HELYSZÍN
ÁTTEKINTÉS
Tevékenységek:
- Értékelés és térképezés
- Kockázat kommunikációja
- Kockázatcsökkentési intézkedések
Földhasználat:
- városi
Talaj domborzat / terep:
- dombvidéki
GRAZ VÁROSA
Graz az Alpok délkeleti szélén fekszik Stájerországban. Graz Stájerország fővárosa, és Ausztria második legnagyobb városa mintegy 300 000 lakossal. Az UNESCO a Világörökség részének nyilvánította a történelmi várost. A város területe 127 km². A nyugaton, északon és keleten húzódó dombok láncolata veszi körbe a várost. Fő folyója a Mura, amely nyugati és keleti részre osztja fel a várost. 52 elnevezett patak található itt. Legtöbbjük a Murába folyik, pár közülük nem torkollik más vizekbe, és néhányuk a csatornarendszerbe van vezetve. A természetes tájrendezési feltételek miatt a heves esőzések komplex árvizeket okoznak (folyami-, esőzéses- és csatorna árvíz). A heves esőzések fő okai a viharok a nyári évszakban. A RAINMAN projekt a városon belül öt kutatási területre koncentrált (Annabach, Stufenbach, Stiftingbach, Katzlbach, Schloss Eggenberg).
Számos heves esőzést dokumentáltak Grazban. Ebben a kontextusban két eseményt kell bemutatni: egy történelmi eseményt – amikor az éves csapadékmennyiség 70%-át regisztrálták három óra leforgása alatt, és egy eseményt a közelmúltból – amely 2018-ban történt.
1913 júliusában rendkívüli árvíz történt. Csupán 3 óra alatt esett 600 mm eső, ami katasztrofális károkat okozott. Különösen a város keleti részén lévő Krois-, Stifiting- és Ragnitzbach patakok voltak érintve. Kidőlt fák is összetorlódtak, ami csak súlyosbította a helyzetet. Hidak és házak semmisültek meg. Két ember vesztette életét a pinceszinten lévő lakásában.
2018 áprilisában egy konvektív cella sújtott le Grazra, amely heves esőzést és helyi árvizet okozott. Nem csak a városközpontban, hanem Graz körül is csatornaárvizekkel, elárasztott aluljárókkal és pincékkel kellett viaskodnia a tűzoltóságnak. Például a “Citypark” nevű bevásárlóközpont pinceszintjét és föld alatti szerkezetét is elöntötte a víz.
Grazot súlyos folyami árvizek sújtották 2005-ben, 2009-ben és 2013-ban. Az első eseményt követően azonnal létrehozták az úgynevezett „Intézkedések Speciális Programját”, melynek célja a város árvízi kockázatkezelésének fejlesztése volt. Azóta számos, különösen szerkezeti intézkedés javította az árvizekkel szembeni biztonságot a városban. A folyami árvizekre fektették a hangsúlyt, melyeket az esőzéses árvizeket érintő egyedi tevékenységek is követtek, pl. a teljes város áramlási térképe.
A RAINMAN a helyi tulajdonosokat is támogatta abban, hogy átfogó képet kapjanak az esőzéses árvizekről. A heves esőzések általi kockázatok ellenőrzésével indítottunk el egy interdiszciplináris vitát arról, hogy „Mennyire van felkészülve Graz az esőzéses árvizekre?” A RAINMAN vállalta magára a komplex árvíz által veszélyeztetett területek azonosítását Grazban heves esőzések esetén. Tudományos hozzájárulás és gyakorlati alkalmazások kombinációját alkalmazták a város öt kiválasztott vizsgálati területén fellépő heves esőzések okozta kockázatok értékelésére és térképezésére. A heves esőzésekre való felkészültség megfelelő következtetéseinek levonása érdekében első lépésben egy általános eszköztárat fejlesztettek ki a katasztrófavédelmi terv érdekében. Majd ezt az eszköztárat alkalmazták az öt kutatott területen. Ennek eredménye, hogy speciális akciótervek és egy kijavított riasztási- és figyelmeztetési rendszer elérhető mára.
BÖNGÉSSZEN A TÖRTÉNETEINK KÖZÖTT
- összes
- Értékelés és térképezés
- Kockázat kommunikációja
- Kockázatcsökkentési intézkedések
LETÖLTÉS
Irányelv “Modell alapú városias árvízi tartalék” | Németül elérhető
Grazi Műszaki Egyetem, Városias Vízgazdálkodási és Külterületi Vízügyi Intézet; Stájer Kormányhivatal, 14. Vízgazdálkodási Részleg, Források és Fenntarthatóság
Ez az irányelv egy eszköz a heves esőzések általi kockázatok értékelésére és térképezésére, amely szakértői tanácsadóknak, tervezőknek, mérnököknek, illetve városvezetési hatóságoknak szól. Az irányelv az esőzéses (lejtőn folyó víz és a csatornarendszerből származó árvizek) és a folyami árvizeket (folyók általi árvíz) is számításba veszi. Egy 3 lépéses megközelítés (előzetes vizsgálat, részletes elemzés, kockázatelemzés) kerül bemutatásra, és egy esettanulmány alapján szemléltetik.
Letöltés [pdf; 46 MB]
Vészhelyzeti Akciótervező Eszköztár heves esőzési kockázatokra | Németül és angolul elérhető
RIOCOM Környezettechnológiai és Vízgazdálkodási Mérnöki Iroda; Stájer Kormányhivatal, 14. Vízgazdálkodási Részleg, Források és Fenntarthatóság
Az eszköztár célja a katasztrófavédelem kezelésért felelős intézmények támogatása. Egy kézikönyvet is tartalmaz a heves esőzésekhez való intézkedési terv kidolgozására. Különböző kérdések és feladatok segítenek a veszélyes helyzet megértésében és a megfelelő intézkedések megtervezésében. Ezenfelül a felhasználót egy átfogó sablongyűjtemény is segíti, pl. ellenőrzőlisták, és egy sablon a vészhelyzeti akciótervhez.
Letöltés [zip; 9 MB]